Prima pagină » Actualitate » Mihai TUDOSE, despre rezultatul parlamentarelor: „Împărţim puterea şi asigurăm şi un ECHILIBRU şi un parcurs bun al României”

Mihai TUDOSE, despre rezultatul parlamentarelor: „Împărţim puterea şi asigurăm şi un ECHILIBRU şi un parcurs bun al României”

Mihai TUDOSE, despre rezultatul parlamentarelor:

Noua coaliție parlamentară, formată din PSD-PNL-USR-UDMR și Minorități, însumează 65% din voturi. Practic, cu această majoritate „confortabilă”, așa cum o numește președintele Consiliului Național al PSD, Mihai Tudose, se ajunge la ideea promovată de prim-ministrul Marcel Ciolacu, referitoare la împărțitul puterii. 

Social-democratul Mihai Tudose consideră că, în cadrul coaliției parlamebntare nou-formate, PSD ar trebui să dea premierul, din considerentul că a luat cele mai multe voturi. Însă, mai spune acesta, „dar nu suntem neapărat ancoraţi, blocaţi în acest proiect”.

PSD doreşte să facă parte din această coaliţie şi va fi în această coaliţie. Despre dorinţa celorlalte partide, vorbim când încep negocierile, cred că săptămâna viitoare începem să ne lămurim. (..) Strângem mai mult de 65% din voturi, depinde şi de numărul de mandate validate. Este o majoritate confortabilă.

Opinia personală este că partidul care a câştigat cele mai multe mandate, care este pe primul loc, este cel mai îndrituit să facă această propunere sau să aibă această pretenţie, în ghilimele sau fără, dar nu suntem neapărat ancoraţi, blocaţi în acest proiect, a declarat Mihai Tudose  la Antena 3

Tudose a reamintit declarațiile premierului Marcel Ciolacu  și anume că „este normal ca cine dă preşedintele să nu dea şi premierul, să fie o coaliţie, adică să împartă puterea”.

Dacă noi suntem sănătoşi la minte şi considerăm că este cea mai bună soluţie această alianţă care să aibă un tip de candidat comun la preşedinţie, să genereze toate celelalte structuri, Cameră, Senat, Guvern, împreună, este evident că lucrurile trebuie echilibrate, ca să nu ajungem în postura în care cineva să decidă totul, adică suntem mulţi, dar volanul este numai la unul. Împărţim puterea şi asigurăm şi un echilibru şi un parcurs bun al României, evităm derapajele, a explicat Tudose.

CITEȘTE ȘI:

Biroul Electoral Central a publicat rezultatele finale/Listele complete cu senatorii și deputații care ne vor reprezenta în PARLAMENT

Ilie Bolojan: „Epoca Iohannis în PNL s-a ÎNCHEIAT. Trebuie să acționăm cu responsabilitate în colaborarea cu PSD”

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Crește impozitul pe mașinile hibride din 2026