Prima pagină » Știri politice » Victor Ponta intră oficial în cursa pentru Cotroceni: „Punem din nou România pe primul loc” / „Cel mai rău este că s-au ANULAT voturi”

Victor Ponta intră oficial în cursa pentru Cotroceni: „Punem din nou România pe primul loc” / „Cel mai rău este că s-au ANULAT voturi”

Victor Ponta, fostul premier al României, a anunțat oficial, în cadrul unei conferințe de presă, că va candida independent pentru funcția de președinte la alegerile din mai 2025.

În fața jurnaliștilor, Ponta și-a expus punctele esențiale ale agendei sale prezidențiale și a subliniat importanța restabilirii încrederii în sistemul de guvernare al țării.

„Evident, în primul și în primul rând vreau să confirm faptul că am luat decizia de a candida pentru funcția de președinte (…) Voi prezenta foarte succint ceea ce eu văd ca o agendă prezidențială până în 2030, cu idei principale despre care cu siguranță voi vorbi până pe 18 mai”, a declarat Ponta, pregătind terenul pentru campania sa electorală.

În contextul actual al unei Românii marcată de instabilitate politică și economică, Ponta a făcut o paralelă cu situația din anul 2012 din timpul mandatului său de la Palatul Victoria, atunci când România a traversat o criză similară.

„Ca și atunci, oamenii și-au pierdut încrederea în sistemul de guvernare. Președintele… sigur, unul care a plecat, altul interimar…guvern. Ca și atunci, economia merge din ce în ce mai rău. Se îngheață pensiile, se cresc taxele”, a avertizat Victor Ponta.

Victor Ponta: Cel mai rău este că s-au anulat voturi

Fostul lideru PSD a atras atenția asupra situației politice de la nivel național și internațional, comparând evenimentele de azi cu cele de acum mai bine de un deceniu, de la momentul suspendării președintelui Băsescu.

„Cel mai rău este că și acum, ca și în 2012, s-au anulat voturi. Curtea Constituțională a anulat niște voturi. Atunci, poate cei mai tineri nu-și amintesc, 90% din români au votat într-un referendum și acel referendum a fost invalidat de Curtea Constituțională. Acum suntem la trei luni de când 10 milioane de români au votat în alegerile prezidențiale și votul lor a fost infirmat de Curtea Constituțională”, a subliniat el.

Ponta a continuat să sublinieze riscurile externe cu care se confruntă România.

„Avem lângă noi foarte aproape un război care se pare, din păcate, că nu se oprește. Avem un conflict cu totul și cu totul neprevăzut și cu consecințe grave pentru România, între partenerii noștri principali, și anume Statele Unite ale Americii și țările occidentale din Uniunea Europeană”.

În ceea ce privește soluțiile pe care le propune, Victor Ponta a afirmat cu tărie: „Cred că soluția este să punem din nou România și românii pe primul loc, să facem ordine la noi acasă. Să înțelegem că nu există altă acasă pentru toți românii, cei care trăiesc aici și cei care trăiesc în alte țări. Singurul loc acasă este România. Și dacă nu facem noi ordine, dacă nu facem noi ceea ce trebuie, acasă, n-o să facă nimeni altcineva, nici Donald Trump, nici Ursula von der Leyen, nici nimeni. Nimeni altcineva! Depinde doar de noi”.

Foto: Alexandra Pandrea (Gândul)


CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
Triplă crimă. O bunică și cei doi nepoți ai săi, găsiți morți în apartamentul în care locuiau
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
Cum a răspuns ministrul Educației criticilor că a ignorat discursul emoționant al unei eleve
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Premieră mondială: rezervă uriașă de „apă reîmprospătată”, descoperită la 200 de metri sub fundul mării