Prima pagină » Actualitate » Ouăle de Paște vor fi mai SCUMPE cu până la 30% anul acesta, totul din cauza gripei aviare

Ouăle de Paște vor fi mai SCUMPE cu până la 30% anul acesta, totul din cauza gripei aviare

Prețul ouălor va crește cu până la 30% înainte de Paște, din cauza impactului gripei aviare asupra producției de ouă în Europa. Scăderea ofertei și cererea mare în Uniunea Europeană duc la creșterea costurilor, iar România nu face excepție.

Gripa aviară a avut un impact semnificativ asupra producției de ouă în Europa, determinând o scădere a ofertei. În luna trecută, o fermă din Polonia a fost nevoită să sacrifice 850.000 de găini, parte dintr-un total de 1,4 milioane de găini sacrificate din cauza virusului. Țări precum Polonia, Italia și Marea Britanie sunt cele mai afectate, ceea ce a dus la scăderea producției de ouă în întreaga Uniune Europeană.

Cererea mare și oferta scăzută cresc prețurile

Cererea de ouă în Uniunea Europeană este extrem de mare, iar oferta scăzută, provocată de gripa aviară, face ca prețul acestora să crească. Situația este similară și în Statele Unite ale Americii, unde autoritățile sunt nevoite să importe ouă din Uniunea Europeană pentru a face față cerinței interne. Pe măsură ce producția scade, costurile cresc inevitabil, iar românii vor resimți acest lucru în prețul ouălor.

Ouăle de Paște, mai scumpe ca niciodată

Cu Paștele aproape, românii se vor confrunta cu prețuri mai mari la ouăle tradiționale, cele roșii, care sunt nelipsite de pe mesele de sărbătoare. Se estimează o creștere de până la 30% a prețului acestora în perioada sărbătorilor pascale. Într-o perioadă în care costurile alimentelor sunt deja mari, scumpirea ouălor reprezintă o povară suplimentară pentru gospodării.


Sursa: România TV 

Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Profimedia

CITEȘTE ȘI:

Destinațiile ascunse ale României: Locuri de vacanță SPECTACULOASE, dar puțin cunoscute

CARNEA de laborator, viitorul alimentației? Europa accelerează producția de alternative sustenabile

Instabilitatea globală îi sperie pe europeni. Tot mai mulți aleg să își facă PROVIZII de alimente și medicamente

Costurile pentru EDUCAȚIE explodează: Părinții români plătesc mii de lei anual pentru meditații și after school

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
Care sunt orașele din România în care ninge de Revelion și de Anul Nou. Meteorologii Accuweather anunță iarnă grea
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
O companie din Rusia vrea să construiască o stație spațială capabilă să producă gravitație artificială