Prima pagină » Știri externe » Donald Trump se declară „foarte FURIOS” din cauza unor declarații ale lui Putin despre Volodimir Zelenski. „Nu aș vrea să impun noi taxe Rusiei”

Donald Trump se declară „foarte FURIOS” din cauza unor declarații ale lui Putin despre Volodimir Zelenski. „Nu aș vrea să impun noi taxe Rusiei”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, s-a declarat extrem de nemulțumit după ce omologul său rus, Vladimir Putin, a pus la îndoială legitimitatea președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski.

Trump a avertizat că Washingtonul ar putea lua în considerare introducerea unor taxe vamale suplimentare pentru petrolul rusesc în cazul în care Vladimir Putin nu ar înțelege necesitatea unui acord de pace în Ucraina, arată Washington Post.

„Am fost dezamăgit într-un fel din cauza unora dintre lucrurile care s-au spus în ultimele zile și care au avut legătură cu Zelenski, pentru că indiferent dacă (Vladimir Putin, n. red.) îl consideră credibil sau nu, trebuie să ajungă la un acord cu el, fie că îi place, fie că nu. Nu mi-a plăcut asta. Dar cred că va fi bine și cu siguranță nu aș vrea să impun taxe vamale suplimentare Rusiei. Dar dacă le voi impune, nu va fi deloc bine pentru ei”, a declarat Donald Trump la bordul Air Force One.

Trump a spus că va lua în considerare aplicarea de taxe vamale suplimentare asupra petrolului rusesc sau impunerea de sancțiuni pentru alte țări care cumpără petrol rusesc în cazul în care el și Putin nu s-ar putea înțelege „cu privire la oprirea vărsării de sânge din Ucraina”, despre care spune că „a fost vina Rusiei”.

„Aș putea spune că am fost foarte supărat, furios, când Putin a început să vorbească despre credibilitatea lui Zelenski, pentru că asta nu merge în direcția potrivită. (…) Aceasta ar fi că, dacă cumpărați petrol din Rusia, nu puteți face afaceri în Statele Unite, va exista un tarif de 25 la sută pentru tot petrolul, un tarif de 25 până la 50 de puncte procentuale pentru tot petrolul”, a spus Trump.

El a mai spus că plănuiește să vorbească cu Putin săptămâna aceasta.

Donald Trump, schimbare de discurs față de Rusia

Sursa citată notează că acest comentariu marchează o schimbare de la o abordare mai blândă față de Rusia și președintele acesteia decât atitudinea lui ​​Trump din primele două luni ale noii sale Administrații. Reprezentantul lui Trump, Steve Witkoff, a susținut recent că regiunile Ucrainei anexate de Moscova după invazie fac parte din Rusia. Trump însuși a pus la îndoială legitimitatea lui Zelenski. În pofida comentariului, Trump a subliniat că încă are o relație bună cu Putin.

Vineri, Putin a reiterat că, din punctul său de vedere, Zelenski nu are legitimitate, deoarece mandatul său a expirat anul trecut. Ucrainenii aleg președinții pentru un mandat de cinci ani, iar cel al lui Zelenski trebuia să se fi încheiat în mai 2024. Dar Ucraina se află sub legea marțială din cauza invaziei ruse. Putin a susținut că un acord de pace ar putea fi contestat de viitoarele Guverne. Putin a cerut, de asemenea, noi alegeri care să fie supravegheate de comunitatea internațională.

CITEȘTE ȘI:

Donald Trump a declarat că „nu glumește” cu privire la ideea unui al TREILEA mandat de președinte: „Există metode”

Donald Trump negociază cu Finlanda cumpărarea de spărgătoare de gheață

Sursa foto: Profimedia, sursa video: YouTube/SkyNews

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
(P) iPhone 13: Exemplul că tehnologia nu trebuie schimbată cu fiecare generație