Prima pagină » Actualitate » Măcel la Casa Albă. Din departamentul de Stat al SUA dispar 132  birouri şi oficii

Măcel la Casa Albă. Din departamentul de Stat al SUA dispar 132  birouri şi oficii

Măcel la Casa Albă. Din departamentul de Stat al SUA dispar 132  birouri şi oficii

Departamentul de Stat al SUA va fi reorganizat pentru a fi desfiinţate birourile redundante şi unele programe care nu corespund intereselor externe ale SUA sub preşedinţia lui Donald Trump, a anunţat marţi şeful diplomaţiei americane, Marco Rubio, transmite Reuters. De pildă, a exemplificat acesta, activităţile din subordinea Subsecretarului pentru Securitate Civilă, Drepturile Omului şi Democraţie vor fi transferate în subordinea unui nou Coordonator pentru Asistenţă Externă şi Afaceri Umanitare.

„Această abordare priveşte Departamentul începând cu baza sa, de la birouri şi până la ambasade”, a indicat într-o declaraţie Marco Rubio, care a descris această reorganizare ca făcând parte din agenda „America First” (America pe primul loc), doctrina oficială a politicii lui Trump, transmite Agerpres.

„Funcţiile regionale vor fi consolidate pentru a creşte funcţionalitatea, birourile redundante vor fi eliminate, iar programele non-statutare care nu sunt conforme intereselor naţionale esenţiale ale SUA vor înceta să mai existe”, a explicat şeful diplomaţiei americane.

Departamentului de Stat o instituţie „umflată, birocratică şi incapabilă”

Noul şef al diplomaţiei SUA a criticat creşterea excesivă a Departamentului de Stat de-a lungul anilor, descriind această instituţie drept „umflată, birocratică şi incapabilă să-şi îndeplinească misiunea diplomatică esenţială în această nouă epocă de mare competiţie între puteri”.

Planul de reorganizare, asupra căruia Congresul american a fost deja notificat, prevede eliminarea a 132 din cele 734 de birouri şi oficii ale Departamentului de Stat, iar subsecretariatele vor întocmi planuri de reducere a personalului cu 15%, potrivit unui memorandum intern al acestei instituţii consultat de Reuters.

Încă nu este clar câţi angajaţi ai Departamentului de Stat vor fi concediaţi, dar conform unui document separat postat de Rubio pe reţeaua de socializare X ar urma să fie desfiinţate circa 700 de posturi.

Totuşi, planul de reorganizare pare să fie mai puţin sever decât se temeau mulţi dintre angajaţii instituţiei, ce va menţine departamente care se ocupă de chestiuni precum democraţia, drepturile omului sau refugiaţii.

USAID, acuzat-o că a sprijinit „presa de fake news”

Reorganizarea amplă anunţată acum de Rubio survine după ce Trump a ordonat, în februarie, de asemenea reorganizarea Serviciului Extern al SUA – corpul diplomatic al SUA – pentru a se asigura că diplomaţii americani urmează agenda sa de politică externă.

Oficiali americani au declarat în martie că Departamentul de Stat pregăteşte închiderea mai multor misiuni diplomatice şi consulare, dar anunţul de marţi al lui Marco Rubio nu menţionează această chestiune. „Acesta este un plan exclusiv intern. Nu are nimic de-a face cu misiunile externe. Dar aceasta nu înseamnă că nu vor urma decizii care să privească şi misiunile externe”, a explicat un responsabil.

În subordinea lui Rubio se află în prezent şi Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID), a cărei activitate a fost redusă la minim şi Trump doreşte chiar să o desfiinţeze după ce a acuzat-o că a sprijinit „presa de fake news” favorabilă democraţilor fostului preşedinte Joe Biden.

Pe lângă acţiunile pur umanitare, USAID finanţa în străinătate din bugetul său anual de circa 40 de miliarde de dolari de asemenea ONG-uri, activişti şi mass-media pentru a promova „bunele practici democratice”, fiind astfel acuzată de susţinerea unor cauze ideologice şi implicare în acţiuni de destabilizare a unor guverne.

Citiți și: SUA așteaptă acțiuni din partea Europei pentru oprirea războiului din Ucraina /Rubio: Dacă nu se poate, președintele Trump va spune: „Am încheiat”

Citește și

Mediafax
Detalii șocante despre accidentul în care Felix Baumgartner și-a pierdut viața
Digi24
Remarca lui Volodimir Zelenski care a stârnit scandal în parlamentul de la Kiev. S-a strigat „Rușine”
Cancan.ro
A murit Felix Baumgartner! Iubitul Mihaelei Rădulescu s-a prăbușit cu parapanta în Italia
Prosport.ro
S-a încins! Aryna Sabalenka a postat imagini cu ea în bikini alături de iubitul milionar și musculos, din vacanța de cuplu
Adevarul
Călugări budiști, implicați într-un scandal sexual în Thailanda. Femeia care i-a ademenit a fost arestată
Mediafax
OpenAI lansează ChatGPT Agent, capabil să finalizeze sarcini complexe pentru utilizatori
Click
Emoționant! Ce a postat Mihaela Rădulescu cu puțin timp înainte ca Felix Baumgartner să își piardă viața. Ultimele cuvinte scrise de celebrul parașutist
Wowbiz
"Dansez în întuneric, cu tine în brațele mele" Ce a apucat să-i spună Mihaela Rădulescu lui Felix Baumgartner înainte de moarte. Gestul sfâșietor care o va urmări toată viața
Antena 3
O femeie de culoare care s-a mutat din SUA în Rusia ca să scape de „discriminare” a fost bătută de noii ei vecini rasiști
Digi24
Primele imagini cu Elena Udrea la ieșirea din închisoare. A fost eliberată după 3 ani după gratii
Cancan.ro
Unde a fost găsită Bianca, adolescenta de 14 ani din Brăila, dată dispărută pe 11 iulie 2025. Părinții ei fac dezvăluiri cutremurătoare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Mara Bănică după o transformare care a costat-o zeci de mii de euro: „Asta este fața mea!
observatornews.ro
Ţeapa luată de un bucureştean care a crezut că a primit o ofertă de angajare în Germania
StirileKanalD
Ireal ce au descoperit anchetatorii în telefonul Andei, victima lui Emil Gânj! Ar putea schimba întreaga anchetă
KanalD
Cine a fost Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu și sportivul formau un cuplu de peste 11 ani, dar puțină lume știe de ce nu s-au căsătorit
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am testat cel mai așteptat SUV de la VW. Te va face instant să uiți de Touareg - VIDEO
Descopera.ro
Cercetătorii au filmat PISICI de mare care gonesc rechinii folosind șocuri ELECTRICE
Capital.ro
Devine obligatoriu! Legea nouă care se aplică în toată România. Trebuie să declari
Evz.ro
Transformare incredibilă a vremii. Anunț crunt de la ANM
A1
A murit Felix Baumgartner, partenerul Mihaelei Rădulescu! Ce s-a întâmplat și care a fost cauza decesului! Ultimele imagini cu el
Stirile Kanal D
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Kfetele
O femeie și-a pierdut viața după ce shake-urile i-ar fi fost otrăvite de soț. Ce detaliu l-a dat de gol pe bărbat
RadioImpuls
Primele rezultate ale anchetei in cazul mortii lui Felix Baumgartner! Sportivul ar fi murit inainte sa se prabuseasca la sol cu parapanta
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion o surprinde pe Maria în pat cu Vasile: – Tulai Doamne!
Descopera.ro
Cererea de motorină din China scade pe fondul vânzărilor mai mari de camioane electrice