Prima pagină » Sport » Cristina Neagu a fost DECORATĂ cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios, în grad de Cavaler:”Sunt mândră, onorată şi recunoscătoare”

Cristina Neagu a fost DECORATĂ cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios, în grad de Cavaler:”Sunt mândră, onorată şi recunoscătoare”

Cristina Neagu a fost DECORATĂ cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios, în grad de Cavaler:

Cristina Neagu a fost decorată de preşedintele interimar Ilie Bolojan cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios, în grad de Cavaler.

Ilie Bolojan a afirmat că sportiva este „un fenomen al handbalului românesc și mondial”.

„Sărbătorim un fenomen al handbalului românesc și mondial. Cu ocazia retragerii dumneavoastră din activitate, am considerat că se cuvine să primiţi o distincţie pentru tot ce aţi făcut pentru România. Sunteţi un model demn de urmat atât în prezent, cât şi pentru următoarele generaţii.

Profit de moment să transmit aprecierea pentru toţi sportivii din România. Mulţumim, Cristina Neagu, pentru toate momentele în care ne-aţi făcut mândri că suntem români”, a spus Ilie Bolojan.

„Este o mare onoare să mă aflu aici”

Cristina Neagu a declarat că este mândră, onorată și recunoscătoare.

„Este o mare onoare să mă aflu aici. Este o zi memorabilă pentru mine, pentru cariera mea. Este o recunoaştere a muncii mele, a eforturilor mele. Nu este doar decoraţia mea, ci şi a colegelor mele, a antrenorilor, a oamenilor care au fost alături de mine şi mai ales a familiei mele. Sunt mândră, onorată şi recunoscătoare şi vă mulţumesc”, a spus Cristina Neagu.

Handbalista Cristina Neagu a anunțat că la finalul sezonului se va retrage oficial din handbal.

Când are loc Gala Neagu și UNDE! „Vreau doar să fim împreună, încă o dată. Să ne privim în ochi”

Fosta jucătoare a naționalei a dezvăluit că va avea un meci de retragere.

Anunțul a fost făcut printr-o conferință de presă pentru evenimentul „Gala Neagu”, care va avea loc pe data de 8 iunie, de la ora 16:00.

„Am crezut că nu o să am emoții, dar uite că am. Vreau să mă întorc puțin la începuturile mele în handbal, când aveam 18 ani, și jucătoarele de 30 de ani îmi spuneau că sunt enervant de tânără. Și râdeam, le spuneam cât de mult mai am eu de jucat și ce carieră o să am eu în față…

Și ele îmi spuneau: „Da, dar fii atentă, că de la 20 la 30 o să treacă repede timpul. De la 30 la 40 o să treacă și mai repede”.

Și nu știu dacă a trecut repede sau nu, spun eu că a trecut cu folos pentru mine și uite că am ajuns în fața încheierii celui mai important capitol din viața mea.

După 25 de ani cu mingea în mână, după atâtea mii și mii de ore de antrenament, după sute, mii de meciuri, a venit timpul să spun și eu stop.

Dar pe 8 iunie nu vreau să fie neapărat o despărțire, un adio, din contră. Vreau să fie o sărbătoare, să mă bucur împreună cu fostele mele colege, să sărbătorim alături de fani. O să fie o zi specială, care cu siguranță îmi va rămâne în suflet pentru totdeauna.

Sincer, nu știu cum o să mă simt în momentul acela. Mă tot gândesc la asta, dar probabil că în ziua respectivă o să fiu copleșită de emoții. Încerc să mă concentrez în continuare pe ce mai am de făcut, mai am 4 meciuri oficiale de jucat. Iar pe 8 iunie, așa cum am spus, ne dorim să fie o sărbătoare a handbalului, să ne bucurăm împreună cu fanii și sigur că vă așteptăm și pe voi acolo”, a declarat Cristina Neagu, în cadrul unei conferințe de presă.

CITEȘTE ȘI:

Când are loc Gala Neagu și UNDE! „Vreau doar să fim împreună, încă o dată. Să ne privim în ochi”

Cristina Neagu, handbalista tuturor VREMURILOR din România, pune punct. „Nu vreau să fie o veste tristă, ci să ne bucurăm cu toţii”

Recomandarea video

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cercetătorii au găsit o alternativă surprinzătoare pentru uleiul de gătit uzat