Prima pagină » Sport » Când are loc Gala Neagu și UNDE! „Vreau doar să fim împreună, încă o dată. Să ne privim în ochi”

Când are loc Gala Neagu și UNDE! „Vreau doar să fim împreună, încă o dată. Să ne privim în ochi”

Cristina Neagu a transmis un mesaj pentru fani, luni, după ce s-a anunţat că la 8 iunie va avea loc un meci de retragere, organizat la Sala Polivalentă.

În vârstă de 36 de ani, Cristina Neagu a decis să pună stop carierei de jucătoare acum fiind ultimul sezon pentru CSM București.

Când are loc Gala Neagu și UNDE! „Vreau doar să fim împreună, încă o dată. Să ne privim în ochi”

Fosta jucătoare a naționalei a dezvăluit că va avea un meci de retragere.

Anunțul a fost făcut printr-o conferință de presă pentru evenimentul „Gala Neagu”, care va avea loc pe data de 8 iunie, de la ora 16:00.

„Am crezut că nu o să am emoții, dar uite că am. Vreau să mă întorc puțin la începuturile mele în handbal, când aveam 18 ani, și jucătoarele de 30 de ani îmi spuneau că sunt enervant de tânără. Și râdeam, le spuneam cât de mult mai am eu de jucat și ce carieră o să am eu în față…

Și ele îmi spuneau: „Da, dar fii atentă, că de la 20 la 30 o să treacă repede timpul. De la 30 la 40 o să treacă și mai repede”.

Și nu știu dacă a trecut repede sau nu, spun eu că a trecut cu folos pentru mine și uite că am ajuns în fața încheierii celui mai important capitol din viața mea.

După 25 de ani cu mingea în mână, după atâtea mii și mii de ore de antrenament, după sute, mii de meciuri, a venit timpul să spun și eu stop.

Dar pe 8 iunie nu vreau să fie neapărat o despărțire, un adio, din contră. Vreau să fie o sărbătoare, să mă bucur împreună cu fostele mele colege, să sărbătorim alături de fani. O să fie o zi specială, care cu siguranță îmi va rămâne în suflet pentru totdeauna

Sincer, nu știu cum o să mă simt în momentul ăla. Mă tot gândesc la asta, dar probabil că în ziua respectivă o să fiu copleșită de emoții. Încerc să mă concentrez în continuare pe ce mai am de făcut, mai am 4 meciuri oficiale de jucat. Iar pe 8 iunie, așa cum am spus, ne dorim să fie o sărbătoare a handbalului, să ne bucurăm împreună cu fanii și sigur că vă așteptăm și pe voi acolo”, a declarat Cristina Neagu, în cadrul unei conferințe de presă.

Ce a scris pe Facebook

De asemenea, Cristina Neagu a punctat retragerea și într-o postare pe social media.

”Ştiu că vine un moment în care trebuie să priveşti înapoi. Să tragi aer în piept şi să spui: A fost incredibil! Pentru mine, acel moment e acum. După o viaţă trăită cu mingea în mână, după mii de ore în sală şi milioane de visuri, a venit timpul să îmi iau la revedere.

Pe 8 iunie nu va fi doar un meci. Va fi o zi în care vrea să vă spun mulţumesc. Voi mi-aţi fost mereu alături. În sală, în faţa televizoarelor, în gânduri. Aţi visat cu mine, aţi plâns cu mine, aţi crezut cu mine. Handbalul mi-a cerut totul. Şi i-am dat tot. Pentru fiecare accidentare, a fost o revenire. Pentru fiecare obstacol, o nouă motivaţie.

Pentru fiecare zi grea, un motiv în plus să nu mă opresc. Am câştigat mai mult decât trofee. Am câştigat oameni.

Am câştigat amintiri. Şi poate, cel mai important, am câştigat o voce. O voce care a putut inspira. Care a putut spune: se poate.

Nu vreau să spun adio. Vreau doar să fim împreună, încă o dată. Să ne privim în ochi şi să ne amintim tot ce a am trăit.Pe 8 iunie, 8 devine ∞. Datorită vouă.Cu toată recunoştinţa, Cristina Neagu”, a scris sportiva pe Facebook.

Recomandarea video

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde a început viața: pe Pământ sau pe Marte?