Prima pagină » Actualitate » Călin Georgescu rămâne sub control judiciar, după ce judecătorii i-au respins CONTESTAȚIA / Decizia este definitivă

Călin Georgescu rămâne sub control judiciar, după ce judecătorii i-au respins CONTESTAȚIA / Decizia este definitivă

Cristian Lisandru
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar, după ce judecătorii i-au respins CONTESTAȚIA / Decizia este definitivă

Magistrații de la Judecătoria Sectorului 1 București au decis – vineri, 13 iunie 2025 – ca fostul candidat independent la Președinția României, Călin Georgescu, să rămână plasat sub control judiciar.

Fostul candidat pentru fotoliul de la Cotroceni a contestat măsura controlului judiciar, dispusă pentru încă 60 de zile de procurorii din cadrul Parchetului General, în data de 6 iunie 2025.

În data de 27 mai, Călin Georgescu a fost chemat la Parchet, iar procurorii l-au anunțat că s-a extins urmărirea penală pe numele său, după ce fostul candidat independent la alegerile prezidențiale a reprodus, la un post de televiziune, un citat din fostul lider legionar Corneliu Zelea Codreanu.(mai multe detalii AICI)

Judecătoria Sectorului 1: „Respinge, ca neîntemeiată, plângerea formulată”

Judecătorii au respins, ca „neîntemeiată”, plângerea formulată de Călin Georgescu, iar acesta va trebui să plătească și 100 lei cheltuieli judiciare.

Tip solutie: respinge cererea. Solutia pe scurt: În temeiul art. 215 ind.1 alin. 5 C.proc.pen. rap. la art. 213 C.proc.pen. respinge, ca neîntemeiată, plângerea formulată de inculpatul Georgescu Călin împotriva ordonanţei nr. 2226/221/P/2023/d1 din data de 06.06.2025 a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție de prelungire a măsurii preventive a controlului judiciar.

În temeiul art. 275 alin. (2) C. proc. pen., obligă pe inculpatul Georgescu Călin la plata către stat a sumei de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare.

Definitivă. Pronunţată prin punerea soluției la dispoziția inculpatului și a procurorului, prin mijlocirea grefei instanței, astăzi, 13.06.2025”, au decis magistrații de la Judecătoria Sectorului 1 al Capitalei.

Sub măsura controlului judiciar, Călin Georgescu are obligația de a se prezenta la Poliție, în fața instanței sau la Parchet de fiecare dată când este citat.

Călin Georgescu are și interdicție de a părăsi teritoriul României fără acordul autorităților, interdicția de a face declarații publice sau afirmații care ar putea influența ancheta în curs sau ar putea duce la agravarea situației juridice, prin transformarea controlului judiciar într-o măsură mai dură precum arestul preventiv.

Călin Georgescu: „Trăiesc evidenţa unui abuz”

Joi, 12 iunie 2025, Călin Georgescu a petrecut aproximativ 30 de minute la Judecătoria Sectorului 1, după ce a contestat controlul judiciar, iar la ieșirea din instituție a spus că trăiește „evidența unui abuz”.

Trăiesc evidenţa unui abuz, pe care nu l-aş fi crezut posibil după căderea comunismului. Este o hărţuire politică, făţişă, incompatibilă cu legea şi cu bunul simţ.

De aceea, aş dori să fiu foarte concis. Nu se poate face justiţie decât în sala de judecată şi nu la televizor.

Libertatea de expresie defineşte o democraţie adevărată. Dacă ea este atacată, atunci se merge pe trepte ale dictaturii. Libertatea de expresie înseamnă libertatea de a spune orice, chiar şi adevărul.

De aceea, adevărul nu poate să fie clamat de o autoritate, adevărul însuşi este autoritatea”, a declarat Călin Georgescu.

Călin Georgescu a anunțat că se retrage din politică

Călin Georgescu, fost candidat independent la alegerile prezidențiale, a anunțat – luni, 26 mai 2025 – că se retrage din politică.

„Alegerile pentru funcția de președinte al României din 2025 s-au încheiat. Odată cu acestea am ales să închei și implicarea mea activă în procesul politic considerând că această etapă a mișcării suveraniste s-a încheiat. Aceasta alegere este una personală și nu implică nicio judecată asupra celor care continuă să susțină aceasta cauză. Aleg sa fiu un observator pasiv. Nu este o renunțare, ci o alegere responsabilă (…) Îmi concentrez atenția și energia asupra familiei mele care are nevoie de liniște, dar mai ales de sănătate, după această perioadă tumultoasă”, a precizat Călin Georgescu. (alte informații AICI)


Citește și:

Și-a încetat ACTIVITATEA Asociația „Pământul Strămoșesc”, fondată de Călin Georgescu. „Această lucrare nu se sfârșește, să nu ne pierdem sufletul de neam”

Călin GEORGESCU, sub control judiciar pentru încă 60 de zile. Fostul candidat, aclamat de susținători la ieșirea de la Parchetul General

Călin Georgescu e citat vineri la Parchetul General. Procurorii îi prelungesc cu 60 de zile controlul judiciar – SURSE

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ALERTĂ la Marea Neagră! Fragment de dronă cu EXPLOZIBIL, interceptat și DISTRUS de militarii români la Gura Portiței
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
„Ne-am tâmpit cu toții?” Radiografia nemiloasă a sistemului educațional, realizată de directoarea Colegiului Național „Gheorghe Lazăr”: ”Nu ne mai trezește nimeni!”
Mediafax
Ajutorul statului, înghițit la POMPĂ! Bogdan Ivan cere controale după ce prețul motorinei a luat-o din nou razna
Click
Două zodii care se întorc la o fostă iubire. Relațiile din trecut primesc o a doua șansă
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un medicament pentru persoanele cu vitiligo a avut rezultate promițătoare într-un studiu clinic