Prima pagină » Știri politice » Victor Ponta, reacție la blocajul dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan: „Nu trebuie mărit nici TVA-ul, nici alte taxe”

Victor Ponta, reacție la blocajul dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan: „Nu trebuie mărit nici TVA-ul, nici alte taxe”

Victor Ponta, reacție la blocajul dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan: „Nu trebuie mărit nici TVA-ul, nici alte taxe”
Foto: Alexandra Pandrea / Gândul

Victor Ponta, fost prim-ministrul al României, a reacționat joi seara la blocajul care s-a creat între Nicușor Dan, președintele României, și Ilie Blojan, liderul interimar al PNL, pe tema taxei pe valoare adăugată. Fostul premier susține că, deși nu vrea să intervină între cei doi, soluția nu ar fi cea a creșterii TVA sau a altor taxe.

Nu vreau să intervin între ND și IB! Dar vreau să vă spun ceea ce știu și am dovedit în practică în perioada 2013–2015: NU trebuie mărit nici TVA-ul, nici alte taxe! Este suficient să tai din infinitele sinecuri politice ale sutelor de mii de clienți politici ai conducerilor partidelor aflate la guvernare de 10 ani”, a precizat Victor Ponta.

Acesta a mai adăugat că „în România, dacă crești TVA-ul și celelalte taxe, lovești în oamenii cinstiți și în firmele românești, dar le dai „clienților” partidelor miliarde de euro de folosit pentru luxul lor și al găștilor lor”.

De cealaltă parte, Victor Ponta susține că o scădere a TVA și a celorlalte taxe ar însemna un ajutor pentru români și firmele autohtone.

E o chestiune de alegere : alegi romanii sau gastile politicile din jurul liderilor Partidelor de la guvernare! Simplu”, și-a încheiat Victor Ponta mesajul.

Blocajul de la Cotroceni – firul evenimentelor

Reamintim că joi după-amiază a avut loc o întâlnire între Nicușor Dan și Ilie Bolojan, pe subiectul TVA. Pe de o parte, președintele vrea ca TVA să nu crească, pentru a își onora promisiunea din campanie, în timp ce liderul interimar al PNL vrea creșterea acesteia cu 2%, astfel încât să obțină bani la bugetul de stat cât mai rapid.

Surse politice transmiteau joi că Ilie Bolojan ar fi urmat să fie desemnat premier vineri dimineață, însă blocajul din discuția cu președintele a amânat acest demers, iar sursele Gândul spun că Nicușor Dan ia în calcul inclusiv desemnrarea unui premier tehnocra.

„PSD nu poate cere membrilor de partid un vot în alb”

Mai mult, în PSD ar fi trebuit să aibă loc vineri un referendum intern, cu peste 4.500 de membri din toate județele, pentru a decide dacă intră sau nu la guvernare. Blocajul de la Cotroceni dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan a amânat, însă, acest referendum.

„Din păcate, acest lucru nu se mai întâmplă, din cauze care nu țin de PSD. În aceste condiții, PSD este pus în situația de a amâna dezbaterea internă până când lucrurile se vor clarifica.

PSD a avut toată disponibilitatea să facă lucrurile să funcționeze. Am participat la grupurile de lucru de la Cotroceni și am manifestat flexibilitate în negocierile cu celelalte partide și cu președintele României. PSD nu poate cere membrilor de partid un vot în alb, în absența unui plan fiscal agreat și a unei propuneri de premier”, a declarat joi seara Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD.

CITEȘTE ȘI:

BLOCAJUL de la Cotroceni – firul evenimentelor / „PSD nu intră în această AVENTURĂ”

PSD preferă un guvern politic. Sorin Grindeanu: Eu cred că ROCADA guvernamentală este mult mai bună decât varianta unui tehnocrat

Sorin Grindeanu, despre relația Bolojan-Dan: „Sunt convins că amândoi vor comunica în perioada următoare”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni