Prima pagină » Știri externe » The Telegraph: Deși Trump a convins Europa să plătească mai mult pentru apărare, victoria îi aparține lui Vladimir PUTIN după summitul NATO

The Telegraph: Deși Trump a convins Europa să plătească mai mult pentru apărare, victoria îi aparține lui Vladimir PUTIN după summitul NATO

The Telegraph: Deși Trump a convins Europa să plătească mai mult pentru apărare, victoria îi aparține lui Vladimir PUTIN după summitul NATO

Statele membre NATO au stabilit, la summitul de la Haga, să suplimenteze fondurile alocate apărării, dar Administrația Vladimir Putin are în continuare multe motive să stea relaxată, notează publicația britanică The Telegraph.

Liderii țărilor din cadrul NATO au fost mulțumiți la finalul summitului NATO. Toate țările, cu excepția Spaniei, au promis să aloce fonduri suplimentare pentru apărare, deși conceptul ”apărării” a devenit mai extins, incluzând, spre exemplu, infrastructură aeriană, inclusiv de uz civil. Președintele SUA, Donald Trump, a salutat rezultatele reuniunii de la Haga, notând că Alianța Nord-Atlantică nu s-a destrămat.

”Dar, dacă citim Declarația de la finalul summitului, observăm cât de mult diferă de cele din trecut. Există trei omisiuni. Prima se referă la Ucraina. În 2022, când a început invazia lui Vladimir Putin în Ucraina, liderii avertizau că «războiul a revenit pe continentul european» și condamnau «războiul de agresiune al Rusiei, o încălcare flagrantă a legislației internaționale». (…) După trei ani, războiul continuă, dar Declarația liderilor spune doar următorul lucru: «Statele NATO reafirmă angajamentele suverane de a furniza sprijin Ucrainei, ținând cont de faptul că securitatea Ucrainei contribuie la securitatea noastră. În acest sens, vor exista contribuții directe pentru apărarea Ucrainei și pentru industria ucraineană a apărării în calcularea bugetelor naționale pentru apărare»”, notează editorialistul Charles Moore, într-un articol publicat în cotidianul britanic The Telegraph.

Moderarea tonului față de Rusia îl relaxează pe Vladimir Putin

Liderii NATO nu prea au mai evocat războiul provocat de Rusia. Declarația summitului notează că sunt suplimentate fondurile pentru apărare din cauza “amenințării pe termen lung a Rusiei pentru securitatea Europei și din cauza amenințării persistente a terorismului”.

”Dacă aș fi Vladimir Putin, aș fi încântat de relaxarea retoricii NATO: ar putea crede că peste câțiva ani Rusia și Ucraina nu vor mai fi menționate deloc în comunicate”, subliniază editorialistul.

O altă omisiune este a cuvântului ”nuclear”, iar în acest context se poate pune problema forței capabilităților pentru disuasiune.

Statele Unite par să nu mai fie garantul securității Europei

”Din Declarație lipsesc și «Statele Unite ale Americii». (…) Este o modificare dramatică. Spre exemplu, în 1982, Declarația summitului NATO avea o dimensiune americană: «Securitatea și suveranitatea țărilor europene din cadrul Alianței sunt garantate de propria apărare, de prezența trupelor americane și de angajamentul nuclear strategic al SUA față de Europa. De asemenea, Statele Unite și Canada depind la nivel de securitate de contribuțiile partenerilor europeni». Motivul pentru care această doctrină nu mai este repetată astăzi este că nu mai prezintă credibilitate. (…) Iar liderii stresați de la Haga s-au gândit că mai bine nici măcar nu mai întreabă dacă să introducă aceste elemente în comunicatul final”, subliniază autorul.

Ce rol mai are Alianța Nord-Atlantică acum?

Este semnificativ faptul că 31 dintre cele 32 de state din cadrul NATO asumă angajamente de suplimentare a cheltuielilor pentru apărare. Dar pentru ce? Cine este inamicul? Cât de puternică este amenințarea?

”Există o disonanță radicală între iminența amenințării ruse percepute de jumătate dintre aliați – țările din zona Mării Baltice, țările nordice, Polonia și Marea Britanie – și negarea sau reticența observate în sudul Europei, în Balcani și la nivelul Administrației SUA”, concluzionează editorialistul.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Noi TENSIUNI între Rusia și Germania /Moscova amenință cu măsuri de retorsiune din cauza expulzării unui jurnalist

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfaturi de la experți în AI: 7 moduri prin care să-i ceri lui ChatGpt să te ajute să economisești bani
Digi24
Xi Jinping îi îndeamnă pe înalţii comandanţi militari chinezi să renunţe la „aerele de superioritate”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Prosport.ro
Mircea Lucescu i-a spus ultima sa dorință doctorului Dragoș Vinereanu, șeful Secției de Cardiologie a Spitalului Universitar
Adevarul
Cine a fost, de fapt, Iuda Iscarioteanul? O analiză a specialiștilor moderni asupra profilului psihologic al „vânzătorului de Hristos”
Mediafax
Carne de miel în condiții improprii și mizerie. Amenzi de peste de 3,8 milioane de lei date de ANPC
Click
De ce nu vrea Anamaria Prodan să-și ia adio de la Mircea Lucescu: „A fost un om ales de Dumnezeu”
Digi24
„Marina Militară va sparge blocada”. Rusia a trimis o navă de război pentru a însoți petrolierele în apele britanice
Cancan.ro
Ultimele luni din viața lui Mircea Lucescu. Adevărata boală de care suferea, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Radare fixe 2026: cand devin active si cum calculeaza viteza medie
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Oamenii de știință au rezolvat un mister vechi de 60 de ani despre valurile magnetice bizare de deasupra Lunii