Opinia lui Ion Cristoiu, scriitor și publicist. „Atenți la măsurile de contabil mărunt asumate de către Ilie Bolojan pe post de marele reformist al României, am trecut cu vederea un eveniment foarte important, nu numai pentru PNL, dar și pentru întreaga Românie. Sâmbătă, Consiliul Național al PNL a decis o sută de modificări la statut, în perspectiva congresului PNL care va avea loc pe 12 iulie 2025.”
La acest congres va candida singur, pentru că nimeni nu are curaj să-l contracandideze, Ilie Bolojan, actualul președinte interimar. Mai mult ca sigur, judecând și după atmosfera de la Consiliu, Congresul îl va vota cu urale, așa cum congresele PCR îl alegeau pe Nicolae Ceaușescu. Așadar, de pe 12 iulie, PNL va trece sub o nouă dictatură, pentru că la PNL președintele, ca și la UDMR, ca și la USR, este un dictator în partid.
Deci, după dictatura lui Orban, Ludovic Orban, apoi a lui Florin Cîțu, apoi a lui Nicolae Ciucă, vine dictatura lui Ilie Bolojan. Însă, judecând după modificările care au fost aduse statutului și impuse turmei care era echipată din membrii acestui Consiliu Național, spun „turmă” deoarece normal era ca aceste mari modificări – cred că sunt modificări spectaculoase – să fie anunțate înaintea acestui Consiliu, dezbătute nu numai de membrii PNL, dar și de clasa politică, de opinia publică, de presă, de analiști.
Până la urmă, totuși, PNL e un partid din România, nu din Honolulu. În cadrul acestui Consiliu să fi fost voturi pro sau contra și, după, să fi fost o întreagă dezbatere. Nu a fost nimic, în stilul partidului postdecembrist care imită Partidul Comunist Român. După vremea lui Nicolae Ciucă, s-a aprobat cu entuziasm.
Aceste modificări, toate, transformă viitorul președinte, cel ales pe 12 iulie, în speță pe Ilie Bolojan, într-un nou Nicolae Ceaușescu pe post de Ionel Brătianu. Nu întâmplător spun pe post de Ionel Brătianu, dar acel moment de autoritarism în cadrul acestui partid l-a reprezentat președinția lui Ionel Brătianu. Sigur, Ilie Bolojan nu are ca model pe Ionel Brătianu, nu cred că a citit ceva de Ionel Brătianu, știe ceva acolo, cred că îl confundă cu tatăl.
Dar de Nicolae Ceaușescu știe, și s-a pregătit să fie un nou Nicolae Ceaușescu. Prima și marea modificare este faptul că acum președintele nu mai e ales pe moțiune. Ce însemna până acum? Însemna că principalul candidat, favoritul, prezenta o moțiune.
Acea moțiune era semnată de un număr de candidați la funcțiile din biroul executiv, iar președintele, favoritul, îi trăgea și pe ceilalți și se făcea o conducere. A fost la PD, apoi au luat-o și PSD. A funcționat pe moțiune ideea unei echipe unitare.
Citiți continuarea pe Mediafax.ro.
CITIȚI ȘI: