Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu: „Franța rămâne unul dintre cei mai importanți parteneri strategici ai țării noastre”

Sorin Grindeanu: „Franța rămâne unul dintre cei mai importanți parteneri strategici ai țării noastre”

Sorin Grindeanu: „Franța rămâne unul dintre cei mai importanți parteneri strategici ai țării noastre”

Sorin Grindeanu, președinte interimar PSD, a transmis, luni, un mesaj de Ziua Franței, prin care afirmă că în calitate de președinte al Camerei Deputaților îi mulțumește Franței „pentru susținerea constantă acordată României în momente-cheie ale istoriei noastre”.

„Astăzi, de Ziua Națională a Franței, celebrăm un moment istoric, dar și un mod de a gândi liber, curajos și demn. Ca Președinte al Camerei Deputaților, mulțumesc Franței pentru susținerea constantă acordată României în momente-cheie ale istoriei noastre. Franța rămâne unul dintre cei mai importanți parteneri strategici ai țării noastre atât din punct de vedere economic, cât și în contextul de securitate generat de războiul din Ucraina! Iar impactul cultural al Franței a lăsat o amprentă adâncă în societatea românească care va continua să se manifeste cu profunzime și în viitor. La mulți ani Franței și poporului francez! Vive la France!”, este mesajul lui Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD.

14 iulie 1789, Căderea Bastiliei

Pe 14 iulie 1789, fortăreața Bastilia din Paris, care servea ca închisoare de stat și simbol al absolutismului regal francez, a fost cucerită de către revoluționarii francezi. Bastilia era văzută ca un simbol al opresiunii monarhice și al puterii arbitrare a regelui Ludovic al XVI-lea.

Această cucerire marchează începutul Revoluției Franceze, un moment crucial care a dus la sfârșitul monarhiei absolute și la nașterea democrației moderne în Franța. Evenimentul a fost atât o victorie simbolică, cât și o demonstrație a puterii poporului împotriva tiraniei. Astăzi, data de 14 iulie este sărbătorită în Franța ca Ziua Națională (La Fête Nationale), simbolizând libertatea, egalitatea și fraternitatea și este marcată printr-o serie de evenimente festive și ceremonii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
SURPRIZĂ! Cine este soția lui Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei, și ce afaceri 'învârte'
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cele trei puncte la care țarul nu va renunța. Consilierul lui Putin dezvăluie liniile roșii peste care Rusia nu va trece
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Când mirodeniile valorau cât aurul: adevărata poveste a lui Vasco da Gama în India