Prima pagină » Actualitate » Marius Lulea dă lecții Guvernului: „Au vrut să mimeze ceva pentru Occident, pentru creditorii internaționali”

Marius Lulea dă lecții Guvernului: „Au vrut să mimeze ceva pentru Occident, pentru creditorii internaționali”

Prim-vicepreședintele AUR Marius Lulea a precizat la emisiunea „Ai aflat, cu Ionuț Cristache”, că politica monetară o fac creditorii străini, iar la acest moment cetățenii muncesc pentru a achita datoriile făcute de diverși politicieni. 

„Au vrut să mimeze ceva pentru Occident, pentru creditorii internaționali. Creditorii au un sold negativ. Numai printr-o presiune din partea creditorilor, se vor lua măsurile necesare”, a declarat Marius Lulea.

La întrebarea jurnalistului Ionuț Cristache: „Trebuie să vină FMI-ul sau nu?”,  Marius Lulea a răspuns:

„Eu cred că în mare parte, ei se află aici”

„Politica monetară o fac creditorii externi și de aceea ne pun la muncă, mai mult decât ar fi trebuit să muncim, pentru că banii nu au fost luați de către noi, ci de către politicieni și trimiși în diverse direcții. Adică, plătim pentru petrecerea politicienilor”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zeci de documente FBI lipsesc din dosarul Epstein, inclusiv interviuri legate de o acuzatoare a lui Donald Trump
Digi24
VIDEO Câte zile rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație. Explicațiile ministrului Cseke Attila
Cancan.ro
Pe ce dată vine primăvara, în funcție de orașul din România în care locuiești, potrivit meteorologilor Accuweather și ANM
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cum este afectată România de retragerea rușilor din Marea Neagră. Lukoil a anunțat că iese din proiectul Trident
Mediafax
Expert: Unele dintre cele mai puternice arme ale lui Putin se ascund la vedere în Canalul Mânecii, ar putea începe o confruntare
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Dragonul Divin, misteriosul avion spaţial autonom al Chinei, lansat în cea de-a 4-a misiune. Temeri că acesta e o armă antisatelit
Cancan.ro
Eliza Natanticu a suferit un AVC la 36 de ani. Drama care a trimis-o direct în spital
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum fosta iubită a lui Ioan Neculaie, fostul patron de la FC Brașov! A dispărut din lumina reflectoarelor, dar nu a renunțat la pozele incendiare: „Am luat așa o pauză”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
BREAKING | Adio, tancuri T-80? Rusia nu mai are astfel de vehicule de trimis în Ucraina
Descopera.ro
Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Ziua în care s-a deschis oficial cel mai vechi muzeu din România