Prima pagină » Actualitate » Noi detalii despre starea de sănătate a lui Doru Octavian Dumitru, după ce a făcut AVC într-un hotel din Onești. „Mulțumim medicilor din suflet”

Noi detalii despre starea de sănătate a lui Doru Octavian Dumitru, după ce a făcut AVC într-un hotel din Onești. „Mulțumim medicilor din suflet”

Noi detalii despre starea de sănătate a lui Doru Octavian Dumitru, după ce a făcut AVC într-un hotel din Onești. „Mulțumim medicilor din suflet”
Doru Octavian Dumitru - Foto: Facebook/Doru Octavian Dumitru

Îndrăgitul comediant Doru Octavian Dumitru, în vârstă de 69 de ani, trece prin momente dificile după ce a suferit un accident vascular cerebral înaintea unui spectacol programat la Onești.

Actorul și comediantul Doru Octavian Dumitru, unul dintre pionierii stand-up-ului românesc, a fost internat de urgență marți, 21 octombrie, după ce a suferit un accident vascular cerebral (AVC) într-o camera de hotel din Onești, județul Bacău, oraș unde urma să susțină un spectacol la cinematograful Capitol.

Potrivit portalul local Unu pe Trotuș, artistul a fost transportat inițial la Spitalul Județean de Urgență Bacău, însă starea sa a necesitat transferul de urgență la Spitalul de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” din Suceava, unde se află internat pe Secția de Neurologie. Medicii au decis efectuarea unei intervenții minim invazive pentru deblocarea circulației cerebrale.

Familia comediantului a publicat un nou mesaj pe pagina oficială de Facebook, prin care a mulțumit medicilor și celor care i-au transmis gânduri bune: „Profundă recunoștință pentru mesajele de încurajare și tuturor celor care au generozitatea să se roage în aceste clipe pentru ca acest om minunat să depășească cu bine această încercare grea. Mulțumim din suflet echipelor de medici și asistenți care în ultimele ore i-au fost și continuă să-i fie alături.”

Spectacolul „Globariciu”, programat la Onești în seara incidentului, a fost anulat, iar organizatorii au anunțat că banii pentru bilete vor fi restituiți. Artistul avea programate și alte reprezentații la Adjud, Buzău și București (Sala Palatului), însă toate au fost contramandate.

Doru Octavian Dumitru s-a simțit rău în jurul orei 18.00, cu puțin timp înainte de spectacolul de la ora 19.00, în camera sa de la Hotelul Trotuș din Onești. Medicii spun că intervenția rapidă a echipajelor de urgență a fost crucială pentru stabilizarea stării sale.

Doru Octavian Dumitru, o legendă a comediei românești

Născut la Arad, Doru Octavian Dumitru a absolvit Facultatea de Instalații, însă nu a profesat niciodată ca inginer. A debutat în festivalurile studențești și a devenit cunoscut în Cenaclul „Serbările Scânteii Tineretului”, remarcându-se prin stilul său unic de umor.

De-a lungul carierei, a fost actor de revistă la Teatrele „Nae Leonard” din Galați, „Fantasio” din Constanța și „Constantin Tănase” din București, adunând peste 50 de ani de activitate pe scenele din țară și din diaspora.

Publicul îl apreciază pentru umorul său inconfundabil, pentru expresivitate și pentru replici memorabile. Așa cum obișnuia să spună, „celui care râde cu lacrimi, niciodată nu-i intră râsul la apă”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
„Sunt întotdeauna la dispoziția dumneavoastră”. Convorbire interceptată între ministrul de Externe al Ungariei și Serghei Lavrov
Cancan.ro
Loredana spune ce s-a întâmplat, de fapt, la Survivor. Ce i-a făcut Alberto: 'Din păcate, e adevărat'
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Inamicul este mai puternic decât noi”: propagandiștii lui Putin recunosc superioritatea Ucrainei și cer demisia liderului de la Kremlin
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Albinele și păsările colibri beau alcool în fiecare zi