Prima pagină » EXCLUSIV » Din Palat, în subteran. Se caută birouri pentru conducerea Metrorex, în stații: „Doamna directoare Miclăuș o să lucreze și dânsa cu șobolanii”

Din Palat, în subteran. Se caută birouri pentru conducerea Metrorex, în stații: „Doamna directoare Miclăuș o să lucreze și dânsa cu șobolanii”

Din Palat, în subteran. Se caută birouri pentru conducerea Metrorex, în stații: „Doamna directoare Miclăuș o să lucreze și dânsa cu șobolanii”

Surse Metrorex au precizat în exclusivitate pentru Gândul că ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, este în continuare hotărât să-i dea afară pe angajații de la metrou care lucrează în Palatul CFR. În prezent, cei de la Metrorex caută soluții pentru birouri în stațiile de metrou, precum Unirii, Academia Militară sau Eroilor 2. Angajații care vor fi mutați din Palatul CFR sunt în mare parte din conducere, printre ei și directorul general. „Va lucra și doamna directoare Miclăuș cu șobolanii în subteran”, spun sursele Gândul.

Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a atras atenția, încă din luna august, că angajații care lucrează în sediul Ministerului Transporturilor primesc sporuri de metrou, pe care le-a numit „imorale”. De atunci, conducerea Metrorex a fost somată să părăsească această clădire.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

În ultima perioadă, presiunile venite de la minister sunt și mai mari, iar Metrorex caută soluții ca să-i mute pe cei aproximativ 280 de angajați din Palatul CFR în stațiile de metrou.

„Relocarea va fi extrem de complicată, pentru că spațiile sunt destul de înguste, și nu există infrastructură, cum ar fi cea de internet, de exemplu. Ca atare, cei 280 de angajați vor fi mutați în mai multe stații de metrou”, spun sursele Gândul.

Surse Metrorex: „Există umiditate foarte mare, extrem de mult praf și pilitură de la roți și de la șine”

Aceleași surse reamintesc faptul că în subteran, condițiile de muncă nu sunt deloc ușoare.

„Există umiditate foarte mare, extrem de mult praf și pilitură de la roți și de la șine, câmpuri electromagnetice. Nu ne bucurăm, dar o să vadă și cei din conducere cum se lucrează în subteran. O să lucreze și doamna directoare Mariana Miclăuș cu șobolanii. Pentru că mai apar și șobolani prin spațiile pe unde se lucrează în subteran. Oricum, este rușinos că după 44 de ani de activitate, Metrorex nu are un sediu propriu”, au mai precizat sursele Gândul.

Ministrul Transporturilor, către angajații din Palat: „Renunțați la sporul de metrou”

La sfârșitul lunii august, ministrul Transporturilor făcea un apel către angajații Metrorex din Palatul CFR să renunțe la sporul de metrou.

„Dragi angajați ai Metrorex care vă desfășurați activitatea în clădirea Ministerului, la etajul 9. Trebuie să înțelegeți că situația economică este complicată. Aveți de ales între a vă păstra sporurile imorale sau a continua investițiile în infrastructură. Suntem obligați să facem drumuri și autostrăzi. Să facem căi ferate, rețele de metrou și să dezvoltăm infrastructura navală sau aeriană. Iar pentru asta avem nevoie de bani. De aceea fac un apel public la dumneavoastră.  Cei care lucrați la suprafață, să renunțați la sporul de metrou. Am și o soluție pentru cei care nu vreți să renunțați la acest spor imoral”, preciza Ciprian Șerban la sfârșitul lunii august.


RECOMANDAREA AUTORULUI:

ATENȚIE, se închid ușile la metrou?! AVERTISMENTUL sindicaliștilor: „Dacă Guvernul Bolojan nu găsește soluții, circulația ar putea fi oprită”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung pod feroviar și rutier din lume a devenit o atracție turistică. Podul supraetajat care leagă cinci insule pare că „se înalță spre cer”
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Primele REZULTATE ale necropsiei Rodicăi Stănoiu, după ce a fost deshumată. Ce au descoperit medicii legiști
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Trump ar fi dispus să ofere Ucrainei o „garanție de securitate NATO”. Expert: „Un precedent relevant este cazul Suediei și Finlandei”
Mediafax
Trei români au virat câte peste 200.000 de lei la Pilonul 2 într-o singură lună. Care este cea mai mare contribuție într-un cont de pensie obligatorie administrată privat
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
De ce bărbații sunt mai expuși la probleme ale inimii și creierului în cazul bolilor renale?