Prima pagină » Război în Ucraina » 100.000 de tineri au fugit din calea războiului din Ucraina în ultimele 2 luni. Cine mai ține linia frontului

100.000 de tineri au fugit din calea războiului din Ucraina în ultimele 2 luni. Cine mai ține linia frontului

100.000 de tineri au fugit din calea războiului din Ucraina în ultimele 2 luni. Cine mai ține linia frontului

Războiul lui Vladimir Putin golește Ucraina de tineri. Aproape 100.000 de bărbați ucraineni cu vârste între 18 și 22 de ani au părăsit țara în ultimele două luni, după ce președintele Volodimir Zelenski a relaxat restricțiile de călătorie. Măsura, care avea ca scop să reducă presiunea asupra tinerilor și să încurajeze recrutarea voluntară, a generat însă un val de emigrare masiv și critici în Europa, în special în Germania.

Aproape 100.000 de bărbați ucraineni în vârstă de luptă au părăsit Ucraina în doar două luni, de la relaxarea regulilor privind plecarea tinerilor cu vârste între 18 și 22 de ani.

Potrivit datelor publicate de poliția de frontieră poloneză, 99.000 de ucraineni au traversat granița în direcția Poloniei, principala rută de ieșire din țară, de la sfârșitul lunii august, scrie The Telegraph.

Decizia președintelui Volodimir Zelenski de a le permite tinerilor sub 23 de ani să călătorească în străinătate face parte dintr-o reformă a sistemului de recrutare militară, care a redus vârsta de înrolare obligatorie de la 27 la 25 de ani.

Scopul era inițial unul cu dublu sens. Pe de o parte, să descurajeze familiile care își trimiteau copiii minori în străinătate pentru a evita recrutarea și pe de altă parte, să-i încurajeze pe tinerii plecați să se întoarcă și să se înroleze voluntar mai târziu.

Exod record prin Polonia și Germania

Înainte de relaxarea regulilor, între ianuarie și august, 45.300 de tineri ucraineni au intrat în Polonia. În următoarele două luni, numărul s-a dublat la 98.500, adică aproximativ 1.600 de persoane pe zi.

Situația a avut un efect vizibil și asupra Germaniei, unde autoritățile semnalează o creștere puternică a fluxului de migranți ucraineni.

Potrivit canalului BR24, numărul tinerilor ucraineni sosiți în Germania a crescut de la 19 pe săptămână, înainte de schimbarea legislației, la peste 1.000 la mijlocul lunii septembrie și chiar 1.800 pe săptămână în octombrie.

„Noile intrări fac parte din prima fază a creșterii migrației după intrarea în vigoare a noilor reglementări din vară”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului de Interne german.

Astfel, creșterea numărului de tineri ucraineni care pleacă spre vest a stârnit nemulțumiri la Berlin. Cancelarul Friedrich Merz se confruntă cu presiuni politice pentru a limita sprijinul acordat refugiaților ucraineni, în contextul tensiunilor tot mai mari legate de migrație.

Partidul de extremă dreapta AfD, aflat din nou pe primul loc în sondaje, cere suspendarea plăților sociale către refugiații ucraineni și o reducere a ajutorului militar oferit Kievului.

„Nu avem niciun interes ca tinerii ucraineni să-și petreacă timpul în Germania în loc să-și apere țara”, a declarat Jurgen Hardt, responsabil cu politica externă al CDU, pentru Politico.

Potrivit Centrului pentru Studii Strategice și Internaționale din Washington, între 60.000 și 100.000 de soldați ucraineni au fost uciși de la începutul războiului. De cealaltă parte, Rusia continuă să înregistreze pierderi colosale în rândul soldaților săi, de până la 1.000 de oameni pe zi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Sunt răsăriturile și apusurile mai spectaculoase iarna?