Prima pagină » Război în Ucraina » Explozii uriașe în portul Rostov-pe-Don din Rusia după un atac cu drone ucrainene. Trei morți și mai mulți răniți. O navă rusească, în flăcări

Explozii uriașe în portul Rostov-pe-Don din Rusia după un atac cu drone ucrainene. Trei morți și mai mulți răniți. O navă rusească, în flăcări

A fost noapte de foc în Rusia după un nou atac ucrainean. Un roi de drone au lovit noaptea trecută o navă aflată în portul Rostov-pe-Don, în sudul Rusiei, declanșând un incendiu de proporții. Autoritățile ruse vorbesc despre mai multe victime.

Autoritățile din regiunea Rostov au anunțat că drone ucrainene au lovit o navă aflată în portul Rostov în noaptea de 18 decembrie. Imagini și înregistrări video publicate pe rețelele de socializare, surprinse de localnici, par să arate flăcări puternice ridicându-se din zona portuară.

Primarul orașului Rostov-pe-Don, Alexander Skryabin, a transmis pe rețelele de socializare că echipajele de intervenție au fost mobilizate pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe un petrolier care ar fi fost lovit de drone ucrainene. Potrivit acestuia, atacul s-ar fi soldat cu trei persoane ucise și mai multe rănite.

Guvernatorul regiunii Rostov, Yuri Slyusar, a confirmat ulterior că o „navă” a fost avariată în urma atacului, fără a oferi inițial detalii suplimentare privind tipul acesteia. Skryabin a mai precizat că nu au existat scurgeri de produse petroliere în apă.

Foto: X/ @midobecker_1

Foto: X/ @midobecker_1

La câteva ore după primele informații, Yuri Slyusar a revenit asupra declarațiilor și a contestat varianta inițială, afirmând că nu ar fi fost vorba despre un petrolier, ci despre o „navă de marfă” lovită în atac.

Amintim că pe 10 decembrie, o sursă din Serviciul de Securitate al Ucrainei a declarat pentru Kyiv Independent că dronele navale Sea Baby au lovit petrolierul Dashan, provocând „daune critice” navei. Anterior, pe 28 noiembrie, drone Sea Baby au avariat petrolierele rusești sancționate Kairos și Virat în Marea Neagră, în largul coastelor Turciei, nave despre care o sursă din SBU a afirmat că erau legate de flota fantomă a Kremlinului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani