Prima pagină » Știri externe » Panică în Austria. O avalanșă dezastruoasă a îngropat pasionații de sporturi de iarnă în Kitzbühel, în ajunul Anului Nou

Panică în Austria. O avalanșă dezastruoasă a îngropat pasionații de sporturi de iarnă în Kitzbühel, în ajunul Anului Nou

Panică în Austria. O avalanșă dezastruoasă a îngropat pasionații de sporturi de iarnă în Kitzbühel, în ajunul Anului Nou
Sursă foto: X/ @krone_at

O avalanșă a avut loc, în ajunul Anului Nou, lângă legendara pârtie de schi Streif din Kitzbühel, Austria. Doi pasionați de sporturi de iarnă au fost parțial îngropați în zăpadă. Potrivit serviciilor de urgență, incidentul a avut loc în pădurea de sub creasta Hausberg, iar cei doi sportivi au rămas, din fericire, cu capetele deasupra stratului de zăpadă.

Conform primelor rapoarte din presa austriacă, trei persoane se aflau în zona împădurită afectată. Cea de-a treia persoană a rămas nevătămată și a alertat serviciile de urgență. Echipa de salvare montană Kitzbühel a desfășurat două elicoptere.

Toate cele trei persoane au fost salvate. Atât persoanele îngropate, cât și cea de-a treia persoană din grup au suferit răni minore până la moderate. Toți trei au primit ulterior îngrijiri medicale.

Nivelul de pericol de avalanșă în Kitzbühel este în prezent la 1, ceea ce înseamnă, de obicei, risc scăzut. Astfel, cauza avalanșei a fost inițial neclară.

Ultima ninsoare fusese înregistrată în Ajunul Crăciunului, iar pârtiile au fost descrise de stațiuni ca având o aderență bună. În ciuda gradului scăzut de pericol de avalanșă, autoritățile au subliniat că pericolele locale ar putea apărea din cauza zăpezii adunate de vânt, care ar fi putut contribui la declanșarea avalanșei în zona împădurită. Avalanșele se produc în mod repetat în regiune.


RECOMANDĂRILE AUTORULUI:

Un turist a intrat cu maşina pe o pârtie din Parâng. Bolidul a alunecat la vale, printre copiii care se dădeau cu sania

Vremea de Revelion. Prognoza meteo pentru ultima zi a anului, în exclusivitate pentru Gândul. „Temperaturile vor fi negative în toată țara”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Cercetătorii au creat o plantă care produce 5 substanțe psihedelice în același timp