Prima pagină » Justiție » Interviurile pentru șefiile marilor Parchete, ziua a doua. Miza: conducerea DNA. V. Grigorescu: „Voi modifica regulamentul de ordine interioară a DNA”

Interviurile pentru șefiile marilor Parchete, ziua a doua. Miza: conducerea DNA. V. Grigorescu: „Voi modifica regulamentul de ordine interioară a DNA”

Ruxandra Radulescu

Comisia Ministerului de Justiție susține marți, 24 februarie, de la 8:30, a doua serie de interviuri pentru trei posturi de conducere din cadrul DNA: procuror șef DNA și două poziții de adjunct DNA. Șase candidați s-au înscris pentru ocuparea funcțiilor, trei dintre aceștia pentru postul de șef și trei pentru rolul de adjunct, notează Mediafax.

Pentru funcția de procuror-șef al DNA s-au înscris Viorel Cerbu și Tatiana Toader, ambii cu funcția de procuror adjunct DNA, precum și un procuror care a părăsit instituția, Vlad Grigorescu.

Vlad Grigorescu: „Voi modifica regulamentul de ordine interioară a DNA”

Vlad Grigorescu, un procuror DNA care a părăsit instituția, a fost, de asemenea, audiat în competiția pentru șefia DNA.

În prima săptămână de mandat, Grigorescu vrea să declanșeze o adunare generală a procurorilor și multe alte ședințe și comisii.

În 15 zile procurorii să comunice toate problemele și disfuncționalitățile. Procurorii trebuie să prezinte și soluții
După 15 zile, Grigorescu anunță că declanșează o adunare generală a procurorilor.
În 2 luni, Grigorescu anunță că implementează măsurile și constituie și comisii
„Voi dispune prin ordin reglementarea mutării procurorilor de la o secție la alta. Procedurile de mutare nu sunt transparente”
„Voi modifica procedura imputabilității, voi crea garanții suplimentare procurorului și voi face o comisie prin care voi face o analiză colegială”
„Voi dispune declanșarea procedurilor de ocupare a funcțiilor vacante, delegarea nu este transparentă”
„Voi crea și o echipă de proiect pentru un audit detaliat”
„Pe combaterea marii corupții, prin ordin, voi stabili prioritizarea cauzelor prin punctaj„
„Procurorii DNA să țină evidența cauzelor, să calculeze media de dosare pe procuror, ca repartizarea să fie unitară”
„Procurorii de execuție în 2 zile să prezinte situația cauzelor în lucru și termenele de soluționare”
„La secția judiciară vreau să înființez o nouă structură de suport: pe cauzele de abuz în serviciu, care sunt principalele cauzatoare de prejudiciu. Să prezinte niște hărți cu funcțiile. Harta realizată va fi de fapt un ghid, procurorii să se orienteze după el„.
Situația prescripției: „Dacă DNA s-ar fi orientat puțin, probabil am fi scurtat perioada de timp în care nu avem instituția întreruperii cursului prescripției, s-ar fi salvat niște dosare”
„Trebuie creată o nouă structură în DNA care să analizeze informațiile brute – din sesizări, de la instituții, din mass media. Să identifice situațiile potențiale de răspundere penală, să formuleze sesizări”
„Voi modifica și regulamentul de ordine interioară a DNA, voi stabili coordonarea celor 2 secții la unul dintre adjuncți, iar secția judiciară și ST la celălalt adjunct”

Obiectivele lui Viorel Cerbu pentru DNA

Dezvoltarea personalității fiecărui angajat DNA
Colaborare bună cu instituțiile partenere
Creșterea eficienței de utilizare a resursei umane
Repartizarea echilibrată a dosarelor, redistribuire pe criterii obiective
Flexibilizarea echipelor procurori – polițiști
Specializarea procurorilor DNA pe domenii. Compatibilitate pe obiectul cauzei/ stilul de lucru al fiecărui procuror

Cerbu: „Corupția endemică nu poate fi controlată prin cruciade morale”

Viorel Cerbu a descris formele „hibride” pe care le corupția și a dat, ca exemplu, contractele fictive de consultanță.

„Funcționarii corupți tind să obțină un efect de capturare a instituțiilor”, spune Cerbu. 120 de miliarde de euro pe an – estimează Comisia Europeană fenomenul corupției. „Corupția endemică nu poate fi controlată prin cruciade morale”, a precizat Cerbu.

Cerbu a prezentat comisiei dosarele de corupție pe care le-a instrumentat în DNA: dosarul permiselor ilegal, dosarul vameșilor corupți, dosarul corupției din Portul Constanța – cu mită de peste de 6 milioane de euro. Cerbu amintește și de dosarele instrumentate la DIICOT. Spune că el lucrează în echipă: „valoarea supremă a unei instituții sunt oamenii”.


FOTO: Mediafax

Recomandarea autorului:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
A fost cutremur în România la ora 4:56! Ce magnitudine a anunțat INFP
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Cât de sângeros a fost în realitate Ivan cel Groaznic, diplomatul de geniu divinizat de Stalin