Prima pagină » Actualitate » Curieri prădați de hoți. Doi bărbați au fost reținuți pentru furt calificat în București. Ce au furat și ce s-a întâmplat cu bunurile

Curieri prădați de hoți. Doi bărbați au fost reținuți pentru furt calificat în București. Ce au furat și ce s-a întâmplat cu bunurile

Mai mulți curieri au fost prădați de hoți în luna aprilie. Doi bărbați au fost reținuți pentru furt calificat în București, în Sectorul 3. Cei doi hoți au acționat în zilele de 22, 23 și 25 aprilie 2026, iar faptele lor au fost identificate și cu ajutorul imaginilor surprinse de camerele de supraveghere.

Cei doi bărbați, de 27 și 48 de ani, au fost reținuți de oamenii legii. Aceștia sunt bănuiți că au furat biciclete electrice și un scuter. Pe 30 aprilie 2026 au fost puse în aplicare 2 mandate de aducere. Pe 1 mai 2026, bărbatul de 48 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Bărbatul de 27 de ani a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.

Ce transmite Poliția Capitalei

„La data de 30 aprilie 2026, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 10 Poliție au pus în aplicare două mandate de aducere, în municipiul București, într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de furt calificat, în formă continuată și complicitate la furt calificat, în formă continuată.

În fapt, în cursul lunii aprilie 2026, la nivelul Secției 10 Poliție au fost înregistrate plângerile unor persoane, care sesizau faptul că le-ar fi fost sustrase bicicletele și scuterele, o parte dintre acestea aparținând unor curieri, de cetățenie străină, bunurie fiind lăsate neasigurate, în proximitatea unui complex comercial din Sectorul 3.

Astfel, din investigațiile efectuate au fost identificați doi bărbați, în vârstă de 27, respectiv 48 de ani, ambii cunoscuți cu preocupări de natură infracțională, bănuiți de comiterea faptelor.

În urma activităților de cercetare și de urmărire penală, în sarcina bănuiților a fost reținută următoarea activitate infracțională:

– La data de 22 aprilie 2026, în jurul orei 19.00, bărbatul de 48 de ani ar fi sustras o bicicletă electrică, ce se afla neasigurată și nesupravegheată în dreptul unui restaurant din Sectorul 3.

– Ulterior, în jurul orei 21.30, același bărbat ar fi sustras o altă bicicletă electrică, ce se afla neasigurată și nesupravegheată în interiorul restaurantului menționat.

– La data de 23 aprilie 2026, în jurul orei 19.00, în urma unei înțelegeri prealabile, în timp ce bănuitul de 27 de ani asigura locul faptei, pentru a nu fi surprinși, bărbatul de 48 de ani ar fi sustras un scuter, ce se afla neasigurat și nesupravegheat în dreptul unui alt restaurant, din sectorul menționat.

– Două zile mai târziu, respectiv pe 25 aprilie 2026, bărbatul de 48 de ani ar fi revenit la prima adresă, apoi ar fi sustras o bicicletă electrică, ce se afla neasigurată și nesupravegheată în interiorul restaurantului.

– Tot în cursul zilei de 25 aprilie 2026, având din nou sprijinul bănuitului de 27 de ani, care ar fi asigurat locul comiterii faptei, pentru a nu fi surprinși, celălalt bănuit ar fi sustras un scuter electric, ce se afla neasigurat și nesupravegheat în dreptul celui de-al doilea restaurant.

La data de 30 aprilie 2026, au fost puse în aplicare două mandate de aducere, emise pe numele celor doi, aceștia fiind depistați și conduși la audieri.

De asemenea, în urma activităților specifice efectuate, au fost recuperate unele dintre bunurile sustrase.

În baza probatoriului administrat, cei în cauză au fost reținuți pentru 24 de ore.

Ulterior, la data de 1 mai a c., față de bărbatul de 48 de ani a fost dispusă măsura arestării preventive, pentru 30 de zile, celălalt bănuit fiind plasat sub control judiciar, pentru 60 de zile.

Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Secției 10 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, sub aspectul săvârșirii infracțiuniilor de furt calificat, în formă continuată și complicitate la furt calificat, în formă continuată.

Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale reprezintă o etapă a procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului legal pentru administrarea probatoriului, fără a aduce atingere principiului prezumției de nevinovăție”, transmite Poliția Capitalei.

Autorul recomandă:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV: Ce știa procurorul cu 3 zile înainte de scandalul cu pistolul
Digi24
Bărbat prins de radar cu 172 kmh pentru că își ducea la spital tatăl muşcat de câine. Ce reacție au avut polițiștii
Cancan.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
Mediafax
Procurorul care a tras cu pistolul în timp ce era imobilizat de polițiști scapă de arestul preventiv
Click
Corina Caragea, vacanță spectaculoasă în Ibiza. Ce spune despre celebra insulă: „Poți să dansezi până dimineața sau să te culci la 10”
Digi24
„Să le ia organismul din ei”. Cum explică mama unuia dintre tinerii care au atacat ambulanța agresiunea revoltătoare a acestora
Cancan.ro
Cum a ajuns o tânără să scoată 5.000 de euro din buzunar după o noapte de distracție la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Un producător din CHINA urcă rapid în clasamentul auto din România. Despre cine este vorba?
Descopera.ro
Cercetătorii au creat câini la care oamenii să nu fie alergici
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
O nouă specie de broască a fost descoperită în Costa Rica. De ce este specială?