Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Marius Oprea, dezvăluiri despre operațiunile speciale din România. „Sursa banilor lui Georgescu e Viena, capul de pod al spionajului rus în Europa”

Marius Oprea, dezvăluiri despre operațiunile speciale din România. „Sursa banilor lui Georgescu e Viena, capul de pod al spionajului rus în Europa”

Invitatul jurnalistului Ionuț Cristache în emisiunea Ai Aflat, istoricul Marius Oprea a vorbit despre România ca un loc de confruntare predilect între Est și Occident. Influența rusească, atât de larg repetată în discursul oficial, există, dar trebuie să știi unde să o cauți, apreciază cunoscutul istoric.  

Ionuț Cristache: Noi de câțiva ani suntem alimentați de discursul ăsta unilateral, rușii. Rușii, rușii, rușii.

Operațiunile speciale rusești în România nu sunt la vedere

Marius Oprea: Este un reflex istoric, până la urmă. Cumva justificat de cei 45 de ani de dominație sovieto-comunistă. 

Cristache: Și e ușor naiv să crezi că nu mai au rădăcini aici.

Oprea: Au.

Cristache: Bineînțeles că au. Dar întrebarea e, au la vedere, domnule Oprea?

Oprea: Nu.

Cristache: Pentru că ni se se servesc niște personaje, de pildă Călin Georgescu, Simion, entități politice, AUR, SOS, care ar fi agenți ai Rusiei. 

Oprea: De Georgescu nu bag mâna în foc că n-ar fi. Pentru că sursa banilor pe care el i-a primit fiind Viena. Viena fiind, repet, capul de pod al spionajului rus, înainte sovietic, în Europa. 

Oprea: Noi suntem câmpul de bătălie între Est și Vest

Cristache: Dar narativul ăsta de presă, în speță cu biserică a fost preluat imediat de ONG-uri și de influenceri. Vrem biserici, nu catedrale. Știm foarte bine la ce refrene publice s-a ajuns. Și atunci, nu poți să nu te întrebi. Dacă dai la o parte ONG-urile astea guralive, dacă dai la o parte presa activistă, dacă dai la o parte sigla de partid, pe cine vezi?

Sigla FSB / Foto – Wikipedia

Marius Oprea: Păi poți să vezi două fronturi. Unul dinspre apus cu interese economice și altul dinspre răsărit cu interese destructive, ca să zic așa, de demolare a fundamentelor statului.

Cristache: Adică Rusia vs. Occident.

Oprea: Da. Noi suntem câmpul de bătălie în momentul de față. Suntem și geografic în această zonă. Însă, spre deosebire de Republica Moldova, care acționează mult mai decis în acest sens, la noi n-am văzut mai nimic. Dacă vedem în alte țări foste comuniste agenți FSB depistați și deportați cu zecile… Un caz recent, 13 agenți FSB au fost deportați dintr-o asemenea țară. La noi nu l-am avut decât pe acel nefericit care se apucase să facă pozele interzise și a recunoscut că a fost plătit de. El însuși nefiind un agent. Mi se pare că serviciile noastre ori au o înțelegere de decenii cu rușii ori pun batista pe țambal.

Vizionați integral emisiunea:

AUTORUL RECOMANDĂ

Anularea alegerilor, o confruntare între grupările din servicii? Marius Oprea: Georgescu e pe placul uneia/A câștigat acea parte care mai și lucrează

Călin Georgescu: „Adevărul despre anularea alegerilor se știe și va ieși la suprafață când va trebui”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Hope”, filmul SF sud-coreean care a șocat Cannes-ul. Publicul a aplaudat în timpul proiecției
Digi24
Putin a anulat conferinţa de presă și a plecat din China. Ce l-a nemulțumit pe liderul de la Kremlin
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit cum să îi facă pe copii să mănânce legume