Doi părinți din Alba Iulia au trecut prin momente de panică după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul de 4 luni a rămas blocat în mașină.
Potrivit comunicatului emis de Jandarmeria Română, un jandarm aflat în timpul liber a observat situația dramatică și a intervenit imediat. Cu acordul proprietarului, acesta a spart un geam al autoturismului și a scos copilul în siguranță. Având în vedere temperatura de peste 30°C și faptul că sistemul de climatizare nu mai funcționa, acesta a acționat imediat. Cu acordul proprietarului, a spart un geam al autoturismului și a reușit să scoată copilul în siguranță.
„Situaţia a fost observată de un jandarm, aflat în timpul liber. Având în vedere temperatura de peste 30°C şi faptul că sistemul de climatizare nu mai funcţiona, acesta a acţionat imediat”, a transmis, joi, Jandarmeria Română.
Jandarmeria a amintit o serie de recomandări de care oamenii ar trebui să țină cont pentru ca astfel de situații să fie evitate.