Un post public de radio și televiziune german derulează o campanie împotriva aparatelor de aer condiționat.
În timp ce valul de căldură extremă face victime numeroase în Europa de Vest, ARD a afișat un infografic intitulat „Aparatele de aer condiționat: ce ne răcorește pe noi, încălzește Pământul!”.
Ecologiștii avertizează că aparatele de aer condiționat pot agrava încălzirea globală. Preocupările legate de protejarea mediului au încetinit de la pandemia de COVID-19.
Infograficul susține că utilizarea aparatelor de aer condiționat ar putea duce la creșterea temperaturilor globale cu încă 0,05 grade Celsius până în 2050, în condițiile în care consumul de electricitate la nivel național este bazat pe combustibili fosili.
Stijn Renneboog, secretar general adjunct de la Eurovent, a declarat că încălzirea locuințelor pe durata iernii este considerată o nevoie de bază. Chiar dacă este realizată cu gaz. Dar în cazul verii, este o poveste diferită.
„Poate că ar fi potrivit să existe o recunoaștere a faptului că incapacitatea de a menține clădirile răcite vara devine o problemă socială și de sănătate publică gravă”, a spus Renneboog.
„Răcirea este încă considerată un lux”, a adăugat acesta.
Secretarul general adjunct spune că pe rețelele de socializare, cea mai indicată modalitate pentru răcire este aparatul de aer condiționat. Încălzirea globală alimentează creșterea utilizării aparatelor de aer condiționat în țări temperate ca Franța, Spania, Suedia și Olanda.
Potrivit Deutsche Welle, în Germania, numai 6% din gospodării au aparate de răcire. Totuși, cererea de aparate de aer condiționat a crescut cu 75% din 2019 până în 2024. Multe case și apartamente din Germania au fost proiectate pentru a menține căldura în timpul lunilor reci.
Verile în Europa au fost întotdeauna călduroase. Valurile de căldură extremă care pun în pericol ecosistemul, sănătatea umană și infrastructura au devenit o normă în ultimii 25 de ani. Potrivit ONU, valurile de căldură extremă se intensifică mai rapid decât au preconizat predicțiile climatice. Din cauza caniculei, sunt raportate zeci de mii de decese anual în Europa.
ClimaMeter susține că temperaturile din iunie 2026 au fost cu 2-4 grade Celsius mai calde decât în iunie 1999.
O evaluare de la World Weather Attribution susține că cel mai sever val de căldură înregistrat este cauzat de schimbările climatice provocate de oameni. Organizația Meteorologică Mondială dă emisiile de gaze cu efect de seră și arderea carburanților ca principala cauză a creșterii temperaturii medie globală.
Fenomenul El Nino, care s-a format în Pacificul tropical, nu ar fi cauza valului de căldură extremă din Europa. Dacă ar fi existat un val de căldură similar în iunie 1976, temperaturile tot ar fi fost mai mici cu 3,5 grade Celsius.
Soluția cea mai ecologică este climatizarea cu sisteme de ventilație, crearea unui mediu de locuit care să fie confortabil și pe durata verii. Climatizarea ar reduce stresul termic și ar preveni șocurile termice.
O altă opțiune ar fi aparatele de aer condiționat cu eficiență energetică excepțională (clasele A++ și A+++). Acestea reduc consumul de energie electrică cu 30-60% față de modelele vechi.
Sursa Foto: Envato