Prima pagină » Magazin » STUDIU. Testul care îți spune dacă ești dependent de Facebook

STUDIU. Testul care îți spune dacă ești dependent de Facebook

O echipă de cercetători de la Universitatea din Bergen, Norvegia, au realizat un test prin care îți poți măsura dependența față de Facebook, scrie Daily Mail.

O echipă de cercetători de la Universitatea din Bergen, Norvegia, au realizat un test prin care, susțin ei, îți poți măsura gradul de dependență față de Facebook, scrie Daily Mail.

Testul, denumit „Bergen Facebook Addiction Scale”, este compus din șase întrebări, la care poți răspunde cu una dintre următoarele variante: foarte rar, rar, uneori, des, foarte des. Iată cele șase întrebări:

1. Îți petreci mult timp gândindu-te la Facebook sau la postările pe care le vei face?

2. Simți nevoia de a folosi Facebook-ul din ce în ce mai mult?

3. Folosești Facebook-ul pentru a uita de problemele personale?

4. Ai încercat să folosești Facebook-ul mai puțin, însă fără succes?

5. Devii agitat sau nervos dacă îți este interzis să folosești Facebook-ul?

6. Folosești Facebook-ul atât de mult, încât acest lucru are un impact negativ asupra jobului sau studiilor tale?

Dacă ai răspuns cu des sau cu foarte des la patru dintre cele șase întrebări, înseamnă că ai putea fi dependent de rețeaua de socializare.

Mark Zuckerberg, fondatorul Facebook

Conform doctorului Cecilie Schou Andreassen, conducătoarea studiului, persoanele mai predispuse să devină dependente de Facebook sunt cele anxioase și cele mai puțin sociabile, care preferă să comunice mai degrabă prin intermediul unei rețele de socializare decât față în față. După cum susține ea, tinerii prezintă un risc mai mare de a manifesta o dependență față de Facebook față de adulți. De asemenea, femeile sunt expuse unui risc mai mare de a deveni dependente față de Facebook, la fel ca și persoanele cu un stil de viață dezordonat, spune Andreassen. La polul opus, se află persoanele ambițioase, organizate și comunicative, adaugă ea.

Testul a fost publicat în revista Psychological Reports.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică