Prima pagină » Actualitate » Accelerarea investițiilor în infrastructura de transport, prioritatea coaliției-Program de GUVERNARE

Accelerarea investițiilor în infrastructura de transport, prioritatea coaliției-Program de GUVERNARE

Accelerarea investițiilor în infrastructura de transport, prioritatea coaliției-Program de GUVERNARE
Premierul României, Ilie Bolojan

Coaliția de guvernare, adică PSD, PNL, UDMR, USR și Grupul Minorităților Naționale, își propune prin Programul de Guvernare 2025-2028 să accelereze investițiile în infrastructura de transport, pe toate segmentele.

Partidele din coaliție, Guvernul Bolojan în infrastructura de transport transmit că programul de guvernare a fost construit pe principiile stabilității economice, bunei guvernări și respectului pentru cetățeni.

Dezvoltarea și modernizarea infrastructurii rutiere, feroviare și aeriene reprezintă o prioritate strategică în programul de guvernare. Până în 2028, Guvernul își propune finalizarea variantelor de ocolire pentru localitățile supraaglomerate, în parteneriat cu autoritățile locale, pentru scoaterea traficului greu din orașe și îmbunătățirea calității vieții cetățenilor.

Transportul feroviar ar urma să fie modernizat prin dezvoltarea rețelelor de trenuri suburbane și metropolitane, menite să reducă aglomerația rutieră și să crească mobilitatea urbană.

Guvernul vizează și crearea de coridoare feroviare rapide și eficiente pentru transportul de marfă.

Programul de guvernare al coaliției PSD-PNL-USR-UDMR poate fi consultat în integralitate AICI.

Printre proiectele rutiere prioritare: drumurile expres Craiova – Pitești, Arad – Oradea, Bacău – Piatra Neamț, Focșani – Brăila

Printre proiectele rutiere de prioritate maximă se află:

* Autostrada A1 Sibiu – Pitești și Lugoj – Deva pentru conectarea portului Constanța și a capitalei la vestul Europei
* Autostrada de Centură a Bucureștiului A0 împreună cu noi conexiuni radiale spre capitală
* Autostrada A7 Ploiești – Pașcani
* Autostrada A3 Transilvania Tg. Mureș – Cluj – Oradea,
* Autostrada A8 Unirii Tg. Mureș – Iași – Ungheni
* Autostrada Timișoara – Moravița
* Autostrada A4 Sud ”Alternativa Techirghiol”
* Autostrada Craiova – Lugoj cu ramificația spre Tg. Jiu
* Drumurile expres Craiova – Pitești, Arad – Oradea, Bacău – Piatra Neamț, Focșani – Brăila
* Conexiunea zonei metropolitane lărgite Rm. Vâlcea la Autostrada A1 Sibiu – Pitești prin modernizarea drumului național existent (etapa 1) și construirea unui drum expres nou (etapa 2)

Transport feroviar: coridoare rapide pentru marfă și trenuri metropolitane
* Magistrala Predeal – Brașov – Sighișoara – Simeria – Deva – Arad
* Magistrala Arad – Timișoara – Caransebeș – Craiova – București
* Magistrala Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor
* Magistralele Giurgiu – Videle și Constanța – Mangalia
* Stabilirea oportunității și elementelor generale de culoar și viteză pentru calea ferată de mare viteză București – Cluj – Budapesta
* Îmbunătățirea conexiunii feroviare în Portul Constanța
* Modernizarea stațiilor de cale ferată în parteneriat cu autoritățile locale și îmbunătățirea conexiunilor zonelor agricole la infrastructura feroviară

Material rulant

* Peste 100 de trenuri electrice noi, respectiv 70 de locomotive și 140 de vagoane noi sau modernizate care să atingă fiecare reședință de județ ce beneficiază de cale ferată electrificată până în 2028.

Metrou

* Magistrala 6 Aeroport Otopeni – 1 Mai
* Magistrala 4 Gara de Nord – Gara Progresu
* Magistrala 5 Eroilor – Iancului – Pantelimon
* Extensii ale magistralelor actuale în zonele metropolitane și reabilitarea magistralelor existente, inclusiv conexiunea terminal T1 si viitorul T2 – Aeroport Henri Coandă.

Investițiile prioritare pe segmentul aerian
* Dezvoltarea unui nou terminal la Aeroportul Internațional Henri Coandă București
* Dezvoltarea terminalelor cargo

Investițiile prioritare în sectorul naval

* FAST DANUBE – Decolmatarea sectoarelor de pe Dunăre prin dragaj, pe sectorul comun România-Bulgaria, astfel încât să se asigure navigarea continuă fără blocaje și la un tonaj mai ridicat al navelor și barjelor cea mai mare parte a anului
* Parteneriate între Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, autoritățile navale și cele locale pentru dezvoltarea proiectelor de investiții.

CITEȘTE ȘI:

ROCADA GUVERNAMENTALĂ. Mandatul lui Ilie Bolojan ar urma să fie mai lung decât cel al premierului PSD. USR și UDMR i-au cedat „zilele” lor

Kelemen Hunor, în urma consultărilor de la Cotroceni: „Dacă ai crescut PIB-ul, trebuie să crești și veniturile”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Usturoiul chinezesc cucerește Europa. 70% din importuri vin din China
Digi24
Ce amendă a primit o şoferiţă din Alba, prinsă pe autostrada acoperită de zăpadă cu o mașină cu anvelope de vară
Cancan.ro
Dorian Popa riscă să meargă la ÎNCHISOARE! Vești proaste pentru influencer la început de 2026
Prosport.ro
Părăsit de iubită pentru Jannik Sinner, fiul lui Michael Schumacher s-a consolat cu un fotomodel portughez
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
ONU anunță o încetinire a creșterii economice globale în 2026
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Atentat în direct. Lidera opoziției a fost atacată cu o bombă chiar în timpul unui interviu
Cancan.ro
Matei a murit la doar 14 ani, în mașina condusă de mama lui. În ce stare sunt ceilalți 3 frați, care se aflau cu ei în mașină?
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Cum să ai o zi eficientă făcând mai puțin, nu mai mult