Prima pagină » Actualitate » Acțiune în forță împotriva traficanților de migranți după înțelegerea cu Austria pentru Schengen. Zeci de percheziții DIICOT în cinci județe

Acțiune în forță împotriva traficanților de migranți după înțelegerea cu Austria pentru Schengen. Zeci de percheziții DIICOT în cinci județe

Acțiune în forță împotriva traficanților de migranți după înțelegerea cu Austria pentru Schengen. Zeci de percheziții DIICOT în cinci județe
Percheziții DIICOT

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) și Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) au demarat luni dimineața o amplă acțiune de percheziții în cinci județe. Operațiunea a vizat cetățeni români și străini implicați în constituirea unei rețele de trafic de migranți către spațiul Schengen.

Procurorii din cadrul Biroului Teritorial Arad, împreună cu polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Arad și polițiștii Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea, au efectuat 35 de percheziții domiciliare în județele Arad, Bihor, Brăila, Dolj și Vrancea.

Acțiunea face parte dintr-o anchetă ce vizează săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și trafic de migranți, informează DIICOT.

Potrivit informațiilor DIICOT, suspecții, în număr de 30, cetățeni români și străini provenind din diverse țări precum Siria, Afganistan, Bangladesh, Filipine, Nepal, Egipt, Turcia, Belarus, Italia și Austria, au fost identificați ca membrii ai unui grup infracțional organizat. Acest grup a fost activ în perioada martie 2023 – ianuarie 2024, având ca scop traficul ilegal de migranți.

Cercetările au relevat că membrii grupului recrutau migranți, în principal din București și Timișoara, aceștia fiind deținători de permise de ședere sau vize de muncă.

Ulterior, migranții erau adăpostiți în municipiile Timișoara, Arad și Oradea înainte de a fi organizată trecerea ilegală peste frontiera de stat a României, având ca destinație finală Europa de Vest.

Pe parcursul investigației, au fost identificate mai multe cazuri de transport ilegal de migranți, iar în prezent, 43 de mandate de aducere sunt puse în aplicare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Fibrele, noul „trend” în nutriție: cât de mult este, de fapt, sănătos?