Prima pagină » Actualitate » Aglomerație la Vama Giurgiu, sensul de ieșire din țară. Coloana de mașini se întinde pe 3 kilometri

Aglomerație la Vama Giurgiu, sensul de ieșire din țară. Coloana de mașini se întinde pe 3 kilometri

Aglomerație la Vama Giurgiu, sensul de ieșire din țară. Coloana de mașini se întinde pe 3 kilometri

Marți dimineața, 23 iulie, este formată o coloană de mașini de aproximativ 3 kilometri pe sensul de ieșire din țară, din cauza lucrărilor de reparații la Podul Giurgiu-Ruse.

Pe de altă parte, potrivit Centrului Infotrafic, nu sunt semnalate drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia oprită ca urmare a vreunui eveniment rutier.

Cum se circulă pe principalele drumuri din țară

Pe arterele rutiere principale, respectiv autostrăzile A2 București – Constanța, A1 București – Pitești, A3 București – Brașov, DN 1 Ploiești – Brașov și DN 1 Pitești – Râmnicu Vâlcea, se circulă pe un carosabil uscat, cu vizibilitate bună și valori de trafic normale.

Până în 25 iulie, pe Autostrada A2 București – Constanța, se execută lucrări de reparații în zona mediană, ce impun oprirea circulației pe banda nr. 2 a ambelor sensuri, între kilometrii 12+100 metri – 14+100 metri, localitatea Glina, județul Ilfov.

Traficul rutier se va desfășura pe banda de urgență și prima bandă.

Pentru a permite efectuarea unor lucrări de reparații la trecerea la nivelul cu calea ferată, circulația rutieră este oprită pe ambele sensuri ale DN 2B Buzău – Brăila, în localitatea Surdila-Găiseanca, județul Brăila. În perioada 22-24 iulie a.c., traficul rutier este deviat prin orașul Făurei.

Până la data de 9 august a.c., pe DN 7 Pitești-Sibiu, pe tronsonul kilometric 242+600 metri – 250, în zona localității Boița, județul Sibiu, este instituită măsura de închidere a circulației rutiere, zilnic, în intervalul orar 6.00 – 20.00, pentru derularea lucrărilor de defrișare versant, ce se impun a fi executate premergător construcției autostrăzii Sibiu – Pitești.

În acest interval de timp, traficul autovehiculelor se desfășoară pe rute ocolitoare.

Cât timp durează lucrările la „Podul Prieteniei”

Începând din 10 iulie, timp de aproximativ 2 ani, se vor executa lucrări de reparație a Podului Giurgiu-Ruse, pe tronsonul bulgar, lucrări care se vor desfășura zilnic, timp de 10-12 ore.

Din acest motiv, traficul rutier se va desfășura alternativ pe DN 5, pe o singură bandă, prin semaforizare, indicatoare rutiere și personal de dirijare. În prima etapă a lucrărilor, circulația va fi restricționată pe sensul de intrare în Bulgaria, ulterior pe sensul de intrare în România.

Marți dimineață s-a format o coloană de autovehicule la ieșirea din țară, pe o distanță de aproximativ 3 kilometri.

CITEȘTE ȘI:

Haos în Vama Giurgiu, luni dimineața: Românii care doresc să părăsească țara sunt BLOCAȚI în cozi kilometrice

AVERTISMENT MAE cu privire la creșterea timpilor de așteptare la granița cu Bulgaria

Podul Brăila-Galați intră în REABILITARE după un an de la inaugurare. Cine plătește nota

Ce AMENZI riscă românii care nu și-au plătit vinieta în Bulgaria. Cum se achiziționează vinietele

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Prima imagine cu incendiul din Elveția: Cum a luat foc tavanul clubului din stațiunea Crans-Montana. Ce s-a întâmplat la scurt timp după ce tânăra s-a urcat pe un petrecăreț
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Dan Petrescu, surprins singur București, soția Adriana petrece în Dubai! Cu cine a fost văzută
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este penitenţa?