Prima pagină » Actualitate » Al patrulea suspect în furtul TEZAURULUI dacic rămâne în arest pentru încă 90 de zile

Al patrulea suspect în furtul TEZAURULUI dacic rămâne în arest pentru încă 90 de zile

Al patrulea suspect în furtul TEZAURULUI dacic rămâne în arest pentru încă 90 de zile
FOTO - ARHIVĂ

Al patrulea suspect în furtul tezaurului dacic rămâne în arest încă 90 de zile. Individul în vârstă de 26 de ani, din Heerhugowaard, suspectat de complicitate în furtul Coifului de la Coţofeneşti şi al brăţărilor de aur din Muzeul Drents, va rămâne în arest pentru încă 90 de zile, a transmis publicația RTV Drenthe

Al patrulea suspect în furtul tezaurului dacic din muzeul Drents, arestat la data de 20 februarie, în orașul  Obdam, în Noord-Nederland, va rămâne în arest pentru încă 90 de zile. Anterior, ceilalți trei suspecți – doi bărbaţi şi o femeie din Heerhugowaard – au fost informaţi vor rămâne în arest pentru încă nouăzeci de zile.

Potrivit Parchetului, inculpații se află în arest, deși au fost depuse mai multe obiecții în acest sens, pe care Camera de consiliu a instanţei le-a respins.

Prima audiere publică în acest caz este programată pentru 9 mai.

Tezaurul dacic furat din muzeul Drents, asigurat pentru 5,8 milioane de euro

Cele patru obiecte furate, Coiful de la Coţofeneşti şi trei brăţări din aur, nu au fost încă găsite. Acestea sunt asigurate pentru o valoare totală de 5,8 milioane de euro.

Potrivit Muzeului Național de Istorie a României, în cadrul expoziției de la muzeul Drents, „Dacia! Empire of Gold and Silver”, au fost expuse 673 de bunuri arheologice din aur masiv și metale prețioase din patrimoniul național al României și a avut un număr de peste 77.000 de vizitatori. Piesa de rezistenţă a colecţiei, Coiful de la Coţofeneşti, a fost asigurată pentru 4,3 milioane de euro.

În seara de 24 spre 25 ianuarie, mai multe persoane au pătruns în clădirea muzeului Drents și au sustras Coiful de aur de la Coţofeneşti (datat în secolele V-IV î.Hr.) şi trei brăţări dacice din aur de la Sarmizegetusa Regia (din a doua parte a secolului I î.Hr.), printre cele mai importante artefacte din patrimoniul naţional al României.

Citește și

„Răpirea din Assen”, o lucrare de artă inspirată de furtul TEZAURULUI, vândută la licitație. Artistul Irlo Doidoi: „Pentru mine, a fost o fascinație”

TEZAURUL furat, DISPĂRUT pentru totdeauna? Nicio veste din Olanda, după trei săptămâni. „Așa o valoare nu știu dacă se va pierde ușor”

Anchetatorii olandezi, SUPĂRAȚI pe partea română, în dosarul furtului tezaurului: „Nu mai colaborează” / DEZVĂLUIRI despre „jaful mileniului”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
O tehnologie avansată ar putea crea electricitate din valurile oceanelor