Prima pagină » Actualitate » America, în teroare! Cel puțin 11 răniți într-un atac armat la NEW YORK, în Queens!/Victimele sunt tineri cu vârste cuprinse între 16 și 20 de ani

America, în teroare! Cel puțin 11 răniți într-un atac armat la NEW YORK, în Queens!/Victimele sunt tineri cu vârste cuprinse între 16 și 20 de ani

America, în teroare! Cel puțin 11 răniți într-un atac armat la NEW YORK, în Queens!/Victimele sunt tineri cu vârste cuprinse între 16 și 20 de ani

Un nou atac armat aduce teroarea în America. Potrivit presei din Statele Unite, cel puțin 11 persoane au fost rănite într-un schimb de focuri care a avut loc la New York, în cartierul Queens.


UPDATE 10:45 – Ce eveniment avea loc în „Amazura”

Surse din cadrul NYPD au declarat pentru AM New York că atacul a izbucnit chiar lângă clubul de noapte Amazura, undeva în jur de 23:20.

La momentul acela, în interior era o petrecere privată dată în onoarea unui membru cunoscut al bandei locale care controlează cartierul Jamaica, din Queens, ucis în octombrie 2024. Ziua de naștere a fostului gangster era 31 decembrie.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au aflat că, în timp ce aproximativ 80 de persoane așteptau la intrare să intre în Amazura, doi sau trei bărbați care se deplasau spre ieșirea din est a Queensului, pe Strada 144, s-au apropiat și au început să tragă, la nimereală, în mulțime, cu arme semiautomate.

Printre victime se numără șase fete și patru băieți. Toți au vârste cuprinse între 16 și 20 de ani.


UPDATE 10:00 – Amazura, „local plin de energie, cu DJ și spectacole live”

Clubul de noapte Amazura, unde a avut loc incidentul, are o capacitate de 4.000 de locuri și găzduiește spectacole live cu DJ renumiți, scrie New York Post.

Cei care frecventează locul îl descriu drept „un local de noapte spaţios, plin de energie, cu dans, DJ şi spectacole live, plus cocktailuri şi băuturi”.


Incidentul a avut loc miercuri seară, 1 ianuarie, în chiar prima zi din 2025.

Alerta, chiar înainte de miezul nopții

Potrivit Daily Mail, care citează mai multe publicații din Statele Unite, s-au tras focuri de armă lângă Amazura, o cunoscută sală evenimente de pe „144” cu Archer Avenue, în Jamaica, Queens.

Alerta s-a dat în jurul orelor 23:20, cu puțin înainte de miezul nopții.

Cel puțin trei persoane care au fost împușcate au ajuns la Long Island Jewish, un spital din apropiere, cerând asistență medicală de urgență. Mai mulți răniți au fost duși la alte unități, inclusiv Cohen’s Children Medical Center, potrivit Departamentului de Poliție din New York (NYPD). Un purtător de cuvânt al NYPD a confirmat că niciunul dintre răniți nu este în stare critică.

Poliția caută un autoturism sedan de culoare gri, care ar avea legătură cu împușcăturile. Mașina a fost văzută părăsind în grabă locul la scurt timp după schimbul de focuri.

Nu au fost identificați suspecți, pentru moment.

Polițiștii au găsit mai multe cartușe de gloanțe în apropierea clubului de noapte. Circumstanțele legat de producerea atacului sunt necunoscute, ancheta fiind în desfășurare.

În aprilie 2024, clubul Amazura a fost locul producerii unui alt atac armat. Un bărbat de 20 de ani a fost împușcat în picior, iar un altul, de 56 de ani, a fost rănit la cap, într-un atac cu armă.

Atacuri succesive, la New Orleans și Las Vegas

O tragedie s-a produs în noaptea de Revelion în New Orleans. Cel puțin 15 persoane au murit după ce un șofer a intrat în mulțimea de oameni adunată pe Strada „Bourbon”, la câteva ore după  Anul Nou și a deschis focul.

„Până în prezent, 15 persoane au murit. Va fi nevoie de câteva zile pentru a finaliza toate autopsiile. După finalizarea autopsiilor şi discuţiile cu familia, vom publica identitatea victimelor”, s-a menționat într-un comunicat semnat de dr. Dwight McKenna, medic legist din New Orleans, și citat de mai multe instituții media americane, printre care CNN şi The New York Times.

Suspectul din atacul de la New Orleans a murit și el mort. FBI a transmis că nu a fost vorba de un atac terorist.

Cartierul Bourbon este unul dintre centrele distracției din New Orleans și aici comunitatea LGBTQ+ joacă un rol esențial.

Un al doilea incident tragic a avut loc, miercuri, 1 ianuarie, în fața „Trump Hotel” din Las Vegas, unde o Tesla Cybertruck a explodat. O persoană a decedat, iar alte șapte au fost rănite.

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Donald Trump anunță că SUA vor face „ceva în privința Groenlandei, indiferent dacă le place sau nu”