Prima pagină » Actualitate » Av. Daniel FENECHIU motivează de ce „BARONUL cu Lamborghini”poate candida: În 2016, i-am retras din competiție….

Av. Daniel FENECHIU motivează de ce „BARONUL cu Lamborghini”poate candida: În 2016, i-am retras din competiție….

„Baronul cu Lamborghini”, așa cum mai este cunoscut fostul președinte al Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu, spune că are dreptul să candideze la o funcție publică, potrivit Statului partidului, cât și Constituției României. Acesta este acuzat de luare de mită și este cercetat penal. Liderul senatorilor liberali, av. Daniel Fenechiu a explicat pentru GÂNDUL unde anume este stipulat acest aspect în Statutul PNL și care este situația lui Iulian Dumitrescu, în acest moment.

Fostul președinte al CJ Prahova, Iulian Dumitrescu, și-a dat demisia din toate funcțiile din PNL, însă nu renunță la candidatura pentru funcția de președinte al consiliului județean. Acesta spune că are acest drept, potrivit Constituției României și Statutului PNL. referitor la acest aspect, liberalul Daniel Fenechiu, a explicat această decizie.

Statutul precizează, curicular, texte din Constituția  României: un om, până în momentul în care este condamnat, este prezumat a fi nevinovat. Asta este prevederea constituțională, își găsește sțare în statutul Partidului Național Liberal. De-a lungul timpului, mai ales în 2016, Partidul Național Liberal a luat niște decizii legate de faptul că persoanele trimise în judecată da, să fie suspendate până la momentul unei hotărâri. Deci era vorba de persoanele trimise în judecată.

Această hotărâre a fost aplicată diferit de diverse conduceri ale partidului. Dacă vă amintiți că, în 2016, i-am retras din competiție pe Ludovic Orban care trebuia să candideze la Primăria Capitalei, pe Vasile Blaga care era co-președintele Alianței la momentul respectiv, pe Dan Motreanu care era un lider important al PNL, pe George Scutaru și toți patru au fost găsiți nevinovați în instanță. Urmare a acestei împrejurări, am nuanțat și noi regula, mergând strict pe textul statutar și constituțional. Deci de la momentul trimiterii în judecată noi suspendăm funcția. Ăsta nu înseamnă că un lider din PNL,  în momentul în care are probleme cu legea, nu poate să ia niște decizii personale. Domnul Dumitrescu și-a dat demisia a din toate funcțiile politice, din puncte de prim-vicepreședinte al PNL din funcția de președinte. Le final deci, la momentul ăsta suntem într-o situație în care, în raport de poziția organizației, Biroul Politic Național trebuie să decidă cum va proceda.

Iulian Dumitrescu spune că poate aduce probe în apărarea lui

Avocatul Daniel Fenechiu spune că Iulian Dumitrescu și-a dat demisia din toate funcțiile din partid și că va aduce probe care să-l disculpe. PNL trenează luarea unei decizii de excludere a acestuia din partid din cauza faptului că, în 2016, mai mulți lideri liberali au fost acuzați de diverse infracțiuni, în campania electorală, care s-au dovedit ulterior nefondate.

Nu pot să mă ante-pronunț pentru că, pe de o parte, nu știu foarte bine situația domnului Dumitrescu, știu că face obiectul unei acuzații de luare de mită. Nu am văzut dosarul, nu am văzut dovezi. Domnul Dumitrescu a spus că este nevinovat și pe parcursul cercetărilor pe care le va face Parchetul va aduce probe în sensul că, acuzațiile Parchetului sunt netemeinice și nelegale, motiv pentru care sunt într-o situație în care ar fi cam… ar fi cam pompieristic să mă pronunț. Din perspectiva imagistică, nu am niciun dubiu că cei care în momentul de față sunt la vârful conducerii PNL, mă refer aici președinte, secretarul general, prim- vicepreședinții, vor lua cea mai corectă decizie în interesul Partidului Național Liberal, ținând cont atât de imaginea partidului, cât și de interesul electoral al Partidului Național Liberal(..) El și-a dat demisia din toate funcțiile și cred că s-a suspendat din calitatea de membru. Asta nu înseamnă că noi nu putem să îl validăm pe domnia sa. Deci este o decizie pe care o să ia Partidul Național. Iulian Dumitrescu a fost este unul din liderii importanți ai Partidul Național Lienal, este sus, s-a suspendat la din propria inițiativă, la acest moment. Este un om puternic, este un lider recunoscut, are o imagine destul de bună în interiorul partidului. Sunt convins că la nivelul conducerii partidului, în raport de informațiile care vin din teritoriu, în raport de punctele de vedere, de ce spun oamenii de PR, de ce spun sondajele, se va la o decizie.

Citește și:

,,Baronul cu Lamborghini” spune că poate CANDIDA, conform Constituției și statutului PNL: ,,Este o decizie personală, pe care trebuie să o iau”

Baronul Lamborghini sfidează conducerea PNL. Iulian Dumitrescu semnează și validează CANDIDAȚI

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria