Prima pagină » Actualitate » Avertismentul Salvamontului după ce al doilea turist solitar a decedat în decurs de doar trei zile

Avertismentul Salvamontului după ce al doilea turist solitar a decedat în decurs de doar trei zile

Avertismentul Salvamontului după ce al doilea turist solitar a decedat în decurs de doar trei zile

Un turist care se afla în drumeţie în masivul Călimani a fost găsit de salvamontişti mort în zona staţiei meteo Reţitiş, a informat, sâmbătă, Salvamont Suceava. Potrivit salvamontiștilor, acesta este al doilea turist solitar mort în ultimele 3 zile.

Potrivit sursei citate, salvamontiştii au primit o solicitare privind o eventuală situaţie dificilă în care s-ar afla o persoană care făcea o drumeţie în masiv şi care nu a mai răspuns la telefon.

Imediat au fost alertate structurile Salvamont din judeţele ce înconjoară masivul, plecând în căutare echipe de prim răspuns din Mureş, Harghita şi Suceava.

Din păcate, persoana a fost găsită decedată în apropierea staţiei meteo Reţitiş, la aproape 2.000 de metri altitudine.

”Ştim şi înţelegem că a merge pe munte singur este tot o formă de manifestare a pasiunilor şi dragostei pentru munte, dar, ţinând cont de problemele ce pot apărea, nu recomandăm drumeţiile solitare. Este al doilea deces pe munte în ultimele trei zile produs cu turişti solitari”, au arătat cei de la Salvamont Suceava.

Salvamontiştii vor stabili împreună cu poliţia cum vor face recuperarea şi transportului trupului neînsufleţit, terestru sau cu sprijinul unui elicopter.

Recomandarea video

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Nicușor Dan, mesaj după intrarea României în recesiune tehnică: „Nu e ceva ce descoperim acum. Economia României încetinește de patru ani, în ciuda unor deficite imense”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Rămășițele unei comete „moarte” încă ar putea exista în Sistemul Solar