Prima pagină » Actualitate » Banc sau realitate? Cu câți lei se vinde acum, în 2022, o monedă veche din anul 1758, din Imperiul Otoman

Banc sau realitate? Cu câți lei se vinde acum, în 2022, o monedă veche din anul 1758, din Imperiul Otoman

Banc sau realitate? Cu câți lei se vinde acum, în 2022, o monedă veche din anul 1758, din Imperiul Otoman
Banc sau realitate? Cu câți lei se vinde acum, în 2022, o monedă veche din anul 1758, din Imperiul Otoman

Colecționarii de monede au în ultima perioadă oferte destul de variate pe site-urile pe care utilizatorii obișnuiți pot vinde și cumpăra diverse obiecte.

O monedă veche, din perioada otomană, se vinde, spre exemplu, pe un astfel de site, la un preț care ar putea fi considerat chiar unul modic.

Este vorba de o monedă de un piastru din 1758, din perioada domniei sultanului Mustafa al III-lea.

Aceasta este scoasă la vânzare pentru doar 275 de lei, un chilipir pentru colecționarii pasionați.

„Monedă veche Imperiul Otoman, bătută în anul 1171 AH (Anno Hegirae, calendarul musulman)=1758 AD (Anno Domini, calendarul gregorian) în timpul domniei sultanului Mustafa al III-lea, 1757-1774, in al 2-lea an de domnie, anul 1758 AD. Valoarea este de 1 piastru, are formă circulară, diametru 25 mm, greutate 4 gr. Este confecționată din bilon (aliaj cupru și argint)”, scrie vânzătorul.

Monede scoase la vânzare și cu 6.000 de lei

Monedele euro cu defecte au început să fie din ce în ce mai populare în rândul colecționarilor.

Astfel, pe un site specializat în vânzarea de diverse obiecte și servicii, o monedă de 1 euro, emisă de către autoritățile din Spania, se vinde cu 1.234 de euro, adică peste 6.000 de lei.

Moneda este emisă în 2005 și prezintă o serie de defecte față de celelalte monede emise de Monetăria Spaniei.

Același utilizator mai scoate la vânzare o monedă de 2 euro, extrem de rară, la prețul de 2.300 de euro. Este vorba despre o ediție aniversară, care o înfățișează pe regina Beatrix a Olandei.

O monedă de 2 euro grecească bătută greșit în 2002 este scoasă la vânzare pe un site specializat din România pentru 100.000 de euro (aproximativ 500.000 de lei).

O altă monedă, de 2 euro, pusă în circulație în 2001, se vinde în 2022 pe site-urile de anunțuri cu nu mai puțin de 6.000 €, echivalentul a circa 30.000 de lei.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase