Prima pagină » Actualitate » Cancelarul Austriei, vizită în Bulgaria. Ce promisiune face Karl Nehammer, după ce a închis ușa Schengen

Cancelarul Austriei, vizită în Bulgaria. Ce promisiune face Karl Nehammer, după ce a închis ușa Schengen

Cancelarul Austriei, vizită în Bulgaria. Ce promisiune face Karl Nehammer, după ce a închis ușa Schengen

Austria va face lobby la Uniunea Europeană pentru ca Bulgaria să primească asistenţă în valoare de două miliarde de euro, bani destinați întăririi securităţii la frontiera cu Turcia. Anunțul cancelarului Karl Nehammer marchează o schimbare în atitudinea Vienei, remarcă presa de la sud de Dunăre.

Nehammer și președintele Rumen Radev au avut o întâlnire de lucru şi au inspectat amenajările pentru cazarea imigranţilor ilegali ajunşi în Bulgaria.

De asemenea, dintr-un elicopter, cei doi au inspectat frontiera bulgaro-turcă, punctează agenția BTA.

Rumen Radev și Karl Nehammer au inspectat frontiera Bulgariei dintr-un elicopter / Sursa FOTO: twitter.com/karlnehammer

Karl Nehammer: „Suntem deosebit de recunoscători Bulgariei”

Protecţia frontierei bulgaro-turce înseamnă şi protecţia frontierei Austriei, a ținut să transmită Nehammer: „Suntem deosebit de recunoscători pentru eforturile pe care le face statul bulgar pentru protecţia acestei frontiere. Austria susţine eforturile Bulgariei şi vom face lobby să fie furnizate aceste două miliarde de euro necesare”.

Vizita la Sofia „este dedicată luptei comune împotriva migrației ilegale”, a mai spus cancelarul austriac.

„Trebuie să apăsăm frâna pentru azil în toată Europa. Protecția frontierelor externe trebuie să fie prioritatea principală pentru UE” – Karl Nehamer

Rumen Radev și oaspetele său au vizitat Elhovo, punct de trece a frontierei la graniţa cu Turcia. De acolo, cei doi s-au îndreptat spre Direcţia Regională a Poliţiei de Frontieră din Elhovo, acolo unde se află Centrul Regional de Coordonare, care face parte din Sistemul Integrat de Supraveghere Schengen.

Migraţia ilegală este o problemă dificilă pentru Europa. Bulgaria, pentru apărarea securităţii sale naţionale şi în calitate de membru responsabil al Uniunii Europene, depune eforturi mari pentru a face faţă acestei probleme. Am construit cu un buget exclusiv naţional securitatea de-a lungul întregii frontiere. Au fost instalate sisteme de supraveghere video fixe şi mobile de-a lungul frontierei”, s-a lăudat preşedintele Bulgariei.

„În decurs de patru luni, am pierdut patru poliţişti şi alte zeci de persoane au fost rănite (…) Apreciem sprijinul Austriei în lupta împotriva migraţiei ilegale. Aş dori să îi mulţumesc cancelarului Nehmer pentru cooperarea fructuoasă pe care am stabilit-o. Acţiunile comune dau deja roade” – Rumen Radev

Reamintim că înainte de deplasarea la Sofia, Karl Nehammer a insistat că Austria îşi menţine decizia de a interzice accesul în Schengen pentru România și Bulgaria, pe motiv că securitatea la frontierele acestor state este slabă.

„Atât timp cât Spaţiul Schengen nu funcţionează, şi, spre exemplu, Germania desfăşoară controale la frontiere cu alte state membre Schengen precum Austria, la fel cum procedează şi multe alte state europene, nu putem extinde acest spaţiu. Veto-ul Austriei rămâne, de aceea, în vigoare, până când situaţia se va schimba fundamental” – Karl Nehammer

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman