Prima pagină » Actualitate » Care este singurul ketchup SĂNĂTOS din supermarketurile românești, potrivit lui Dragoș Pătraru

Care este singurul ketchup SĂNĂTOS din supermarketurile românești, potrivit lui Dragoș Pătraru

Care este singurul ketchup SĂNĂTOS din supermarketurile românești, potrivit lui Dragoș Pătraru

Care este singurul ketchup SĂNĂTOS din supermarketurile românești, potrivit lui Dragoș Pătraru. Nimeni nu s-ar fi așteptat la o asemenea „nominalizare” din partea prezentatorului TV.

Care este singurul ketchup SĂNĂTOS din supermarketurile românești

„Ultimul, dar nu cel din urmă, este Kapitan Deroniko de la Deroni. Ketchup de 340 de grame, Fabrica de Conserve Deroni Stara Zagora, din Bulgaria. Distribuit de Balkanica Distral la noi, desen frumos cu băiețel îmbrăcat în supererou, avem pe ambalaj mențiunea că nu conține conservanți, avem 100% ingrediente naturale, pe spate avem și o mențiune că e fără agenți de îngroșare, îmi place foarte tare sticla.

Ingrediente: piure din roșii (224 g de roșii în 100 g de produs finit), piure din morcovi, piure din ardei grași, apă, zahăr, sare, oțet de mere, condimente naturale (leuștean, frunze de dafin). Avem totuși 18 grame de carbohidrați, 2,8 grame de proteine, 1,45 grame sare. Pare ceva mai curat produsul, tot are zahăr adăugat”, explică Dragoș Pătraru.

Cât ketchup ar trebui să consumăm, de fapt

Dragoș Pătraru a făcut un experiment, a turnat 100 grame ketchup într-un castron, pentru a vorbi despre cât ar trebui să consumăm, de fapt: „Am făcut o chestie, folosind cântarul. La o pizza, un copil normal halește suta de grame lejer, mai ales dacă are pizza cu nu știu ce blat, brânzică și un adult la fel. La 100 g ketchup avem 20 g zahăr. Asta înseamnă enorm. Un copil ia azi din toate alimentele ultraprocesate foarte mult zahăr. O rețetă sigură pentru kilograme în plus, diabet de tip 2, obezitate și celelalte care vin”.

Citește și: Ce conțin, de fapt, băuturile energizante. Semnalul de alarmă tras de Dragoș Pătraru: „Aruncați-le la gunoi! Sunt mortale”

Istoria ketchup-ului

„Chiar dacă unele variante nu cred că au văzut vreodată roșie, trebuie să plecăm de la roșii, de la tomate. Există trei denumiri științifice acceptate. Lico persicum esculentum, solanum lico persicum și lico persicum licopersicum”, spune Pătraru.

„Nu ne băgăm noi în războiul botaniștilor. Familia nu este ea a curcubitaceelor, este solanacee, nu vă bateți căpșorul prea tare… Dar am punctat ca să știți că roșiile sunt surori de cruce, cu ardeii, vinetele, mătrăguna, tutunul”.

Sursa foto: Starea Sănătății

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria