Prima pagină » Actualitate » Cătălin Stepa: „Nu văd folkul stingându-se. Există cerere, oamenii vor să vină la concerte”

Cătălin Stepa: „Nu văd folkul stingându-se. Există cerere, oamenii vor să vină la concerte”

Cătălin Stepa a fost invitatul ediției de vineri, 28 iunie, al podcast-ului „Ai vreme să vorbim, cu Ana Maria Păunescu”.

Săptămâna aceasta, la „Ai vreme să vorbim?” a venit un artist tânăr, de la care am aflat atât de multe despre muzica folk de azi în care, uneori, nici nu știm dacă să mai credem.

Tot Cătălin ne-a povestit despre copilăria alături de mama lui, marea artistă Tatiana Stepa. A iubit Cenaclul Flacăra, care i-a luat de atâtea ori mama de acasă? Sau a fost supărat pe tot ceea ce i-a tulburat copilăria?

„Bineînțeles, ce a fost în perioada Flacăra n-are cum să se mai repete și nu ne putem raporta la vremurile alea, dar n-are rost să ne comparăm. N-o să mai fie niciodată și niciun curent n-o să mai fie așa. Cu orice fel de muzică sau orice ai face, n-o să se mai  întâmple treaba aia. Dar lucrurile merg înspre bine. Da, a fost o perioadă, chiar când am început eu să cânt și în ultimii ani în care mai cânta mama, a fost o perioadă destul de grea pentru muzică. Festivalurile nu cred că sunt foarte relevante pentru mine, cel puțin ca artist. Important e să vezi câtă lume vine dacă ești tu singur. Dar lucrurile merg spre bine și faptul că sunt evenimente și inclusiv festivaluri care se auto-susțin doar din contribuția publicului ăsta e un lucru extraordinar de bun, înseamnă că lucrurile merg înainte. Nu văd folkul să se stingă, dimpotrivă. Este un gen de muzică de nișă, dar cam toate genurile au devenit acum de nișă, inclusiv rockul. Dar există public și dovada este faptul că oameni vin să plătească bilet. Nu zic la mine, dar uită-te la Tudor Gheorghe la Sala Palatului. Dacă Tudor Gheorge umple Sala Palatului, nu poți să faci abstracție de faptul că există Tudor Gheorghe. Înseamnă că există din punct de vedere al cererii publicului”, a spus Cătălin Stepa în cadrul podcast-ului „Ai vreme să vorbim, cu Ana Maria Păunescu”.

Ediția integrală

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe