Prima pagină » Actualitate » Câți euro costă să trăiești o lună în Italia. Ion și Izaura, doi români plecați la muncă în Lombardia, au făcut calculul

Câți euro costă să trăiești o lună în Italia. Ion și Izaura, doi români plecați la muncă în Lombardia, au făcut calculul

Câți euro costă să trăiești o lună în Italia. Ion și Izaura, doi români plecați la muncă în Lombardia, au făcut calculul

Cunoaștem cu toții fenomenul scumpirilor, de la energie la alimente, în țară, dar situația nu este diferită nici în Diaspora. Traiul pentru români a devenit mai scump și peste hotare, departe de casă. Iată cum se descură o familie din Italia cu trei copii, dintr-un singur salariu.

Ion și Izaura trăiesc în Italia, alături de copiii lor și au povestit cum reușesc să se ajungă de la o lună la alta. Pentru ei, viitorul este în „Cizmă”, deocamdată, în ciuda creșterii prețurilor.

Bărbatul a plecat cu 100 de euro în buzunar, pentru a-și urma visul…italian. În prezent lucrează la un patron italian, unde asamblează mobilă și ia 2.000 de euro pe lună + 200 de euro alocație pentru fiecare copil (din cei trei).

Deși nu se îmbracă de la „Armani”, bărbatul nu se plânge: „Ne permitem cam tot”.

Cât te costă traiul în Italia

Banii se împart rapid în ziua de salariu:

– Energie electrică – 25 euro / luna
– Gaz – 100 de euro / lună
– Rate – 200 euro / lună
– Cumpărături – 900 euro / lună
– Chirie – 300 euro / lună

Familia este susținută și de serviciile sociale din Italia. Anual, autoritățile calculează de câți bani are nevoie o familie cu 3 copii să se întrețină. Ion și Izaura câștigă destul de puțin, așa că statul intervine: le dă în fiecare an 1.000 de euro, care acoperă chiria pe 3 luni. De asemenea, în fiecare vară li se dau înapoi banii din cheltuielile pentru școala copiilor, scrie observatornews.ro.

Costul detaliat al traiului în Italia: O pâine costă aproape 1 euro

O pâine de 250 grame costă 0,765 euro în Italia, un cofrag de ouă, 2,64 euro, un kilogram de aripioare de pui, 8,23 euro și un kilogram de mere, 1,77 euro.

Un litru de lapte costă 1,11 euro, iar un kilogram de brânză făcută în zonă costă 11,9 euro.

De asemenea, un kg de varză costă 1,06 euro, unul de ceapă, 1,23 euro, unul de cartofi, 1,16 euro, unul de roșii, 1,91 euro, potrivit unei analize Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?