Prima pagină » Actualitate » Ce a pățit Denis, un român de 35 de ani, după ce a trudit șase ani în BELGIA. „Am venit, ca mulți dintre voi, naiv…”

Ce a pățit Denis, un român de 35 de ani, după ce a trudit șase ani în BELGIA. „Am venit, ca mulți dintre voi, naiv…”

Un român de 35 de ani a vorbit deschis despre viața în străinătate, care nu mai aduce atât de multe satisfacții ca pe vremuri.

Denis Balta, în vârstă de 35 de ani, a lucrat șase ani în Belgia și a dezvălui într-un mesaj sfâșietor povestea sa despre viața și sacrificul peste hotare.

Mesajul are un ecou profund cu realitățile cu care se confruntă tot mai mulți conaționali plecați în străinătate în căutarea unui trai mai bun.

„Am venit, ca mulți dintre voi, naiv. Venind aici, lucrând pe șantier pentru un patron, am zis să fac bani, să-mi iau mașină, apartament, și multe altele. Până la final m-am ales cu gheb în spate, hernie de disc, genunchi umflați. Da, da, cu asta m-am ales. Au zburat șase ani și vor mai zbura cinci-șase tot așa”, povestește Denis pe TikTok.

„Anii se duc cu viteza luminii!”

La 29 de ani, Denis a plecat în Belgia, cu visuri mărețe, dar s-a lovit de crunta realitate. Sacrificiul fizic, distanța de familie și apropiați și prețul plătit cu sănătatea, toate acestea l-au marcat pe tânăr.

În clipul său postat pe internet, Denis avertizează asupra durității și sacrificiului care adesea însoțesc poveștile muncitorilor migranți.

Munca titanică de pe șantierele din Belgia și-a pus amprenta asupra sănătății lui Denis.

„Așa-i sistemul aici, nu ai încotro. Vii aici cu gândul să faci niște bani, să stai un an, doi, trei, patru, cinci, până îți iei un apartament, să nu mai dai la chirie bani în vânt și tot așa.

Te mai priponești pe cinci, șase ani și când te uiți, păru-i sur în barbă, nu te-ai mai ales nici cu apartamente, nici cu bogății, nici cu case. Te-ai ales numai cu gheburi și cu gastrite. E trist, dar e adevărat. Dar cea mai mare problemă este că viața zboară. Anii se duc cu viteza luminii!”, a mai povestit Denis, potrivit rotalianul.com.

Sursa foto: tiktok / denistatto007

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fritz, reacție după numirile de la ICR: O colaboratoare a lui Adrian Năstase și un colaborator al lui Călin Georgescu
Digi24
Verdict final în cazul dublei crime din Iași: Studentul marocan a scăpat de pedeapsa inițială. Cum a încercat să își acopere urmele
Cancan.ro
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Prosport.ro
„Am 2,03 metri înălțime și-mi place să fac dragoste”. Jucătoarea vinde imagini cu ea
Adevarul
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Mediafax
Cea mai nebună stradă! Oamenii se leagă de stâlpi să nu cadă
Click
Ospăț princiar! Cine l-a răsfățat pe Irinel Columbeanu cu tort, caracatiță și cârnăciori oltenești, de ziua lui. A fost invitată și asistenta medicală: „Nu l-a scăpat din ochi!”
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după ce Ucraina a atacat Sankt Petersburg chiar în timpul Forumului la care trebuie să participe și Putin
Cancan.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Descopera.ro
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Descopera.ro
Smaraldele din mormintele conducătorilor din Panama au venit din Columbia