Prima pagină » Actualitate » Circulația feroviară a fost perturbată de furtunile din ultimele 24 de ore. Comunicatul reprezentanților CFR

Circulația feroviară a fost perturbată de furtunile din ultimele 24 de ore. Comunicatul reprezentanților CFR

Circulația feroviară a fost perturbată de furtunile din ultimele 24 de ore. Comunicatul reprezentanților CFR
Circulația feroviară a fost perturbată de furtuni / foto: Shutterstock

Circulația feroviară a fost perturbată în urma furtunilor puternice din ultimele 24 de ore. Compania Națională de Căi Ferate „CFR” SA a informat cu privire la această situație. Echipele de intervenție au fost mobilizate pentru degajarea liniilor și pentru remedierea defecțiunilor.

În intervalul 26-27 iulie 2025, au fost înregistrate, la nivel național, fenomene meteorologice extreme care au perturbat circulația trenurilor de călători. În mai multe zone ale rețelei feroviare, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, au fost sesizate căderi de arbori în zona căii ferate și pe linia de contact, potrivit Mediafax.

În urma acestor incidente au fost dispuse restricții teporare de circulație, dar și întreruperea traficului pe anumite secții de circulație. Reprezentanții CFR au dispus mobilizarea echipelor de intervenție pentru degajarea liniilor. De asemenea, echipele au intervenit pentru remedierea eventualelor defecțiuni tehnice.

Ce au comunicat reprezentanții CFR

„Personalul de specialitate din cadrul sucursalelor regionale de infrastructură a fost prezent în teren și a intervenit operativ cu utilaje specifice, respectând măsurile de siguranță impuse de condițiile meteo.

Deși majoritatea situațiilor au fost gestionate prompt, în anumite cazuri circulația trenurilor de călători poate înregistra în continuare întârzieri, în funcție de complexitatea intervențiilor, de accesibilitatea zonelor afectate și de evoluția fenomenelor atmosferice.

CFR SA cooperează permanent cu toți operatorii de transport feroviar de călători, astfel încât orice modificare în graficul de circulație să fie comunicată cu celeritate către pasageri, prin canalele oficiale”, au precizat reprezentanții CFR.

Autorul recomandă:

CFR Marfă, reacție la afirmațiile premierului. DATORIILE se datorează ajutorului de stat considerat nelegal acordat în urma privatizării eșuate

Ciprian Șerban: Directorii din companiile feroviare de stat își reduc salariul cu 10% / „Un gest care transmite un semnal clar de solidaritate”

Record. Un mecanic de tren a comis un accident minor după 52 de ore de muncă

O FURTUNĂ violentă a devastat stațiunea Sinaia. Acoperișul gării aruncat peste DN1. 14 persoane au avut nevoie de ajutor / Trafic restricționat

Sursă foto: Shutterstock (caracter ilustrativ)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro