Prima pagină » Actualitate » Clotilde Armand, acuzată că blochează construirea Centrului pentru copii arși de la „Grigore Alexandrescu”! „Sănătatea copiilor nu e un joc politic!”

Clotilde Armand, acuzată că blochează construirea Centrului pentru copii arși de la „Grigore Alexandrescu”! „Sănătatea copiilor nu e un joc politic!”

Clotilde Armand, acuzată că blochează construirea Centrului pentru copii arși de la „Grigore Alexandrescu”! „Sănătatea copiilor nu e un joc politic!”

Alexandru Rogobete, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, o acuză pe Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, că blochează construirea Centrului de Arsi Grav din cadrul Spitalului „Grigore Alexandrescu”, care beneficiază de finanţare de la Banca Mondială. Primăria condusă de Armand a respins recent autorizația de construcție pentru acest centru.

„Facem apel la responsabilitate şi umanitate. Nu putem lăsa birocraţia să învingă când sunt în joc vieţi ale unor copii. Sănătatea copiilor noştri nu este un joc politic!

Doamna Primar, lăsaţi pixul jos! Primarul USR al Sectorului 1, după ce a ţinut totul blocat cu o banală autorizaţie de demolare a unei magazii vechi de 40 de ani, REVINE ŞI BLOCHEAZĂ din nou construirea Centrului de Arsi Grav pentru Copii, cu FINANTARE DE LA BANCA MONDIALĂ!”, a transmis, joi, Alexandru Rogobete.

Oficialul din Ministerul Sănătății mai precizează că această construcție ar fi blocată fără o motivare reală.

„15 paturi noi şi facilităţi moderne – o promisiune de 77 milioane de euro care a fost începută de Ministerul Sănătăţii după ce mulţi ani cei de-ai dumneavoastră NU AU FĂCUT NIMIC! Construcţia urmează să fie blocată din nou! Blocată fix din pixul doamnei Primar şi fără o motivare reală!”, a scris Rogobete pe Facebook.

Secretarul de stat mai precizează că face un apel la umanitate.

„Doamna Primar, campania electorală NU înseamnă SACRIFICAREA COPIILOR ARŞI DE VII! Facem apel la responsabilitate şi umanitate. Nu putem lăsa birocraţia să învingă când sunt în joc vieţi ale unor copii. Sănătatea copiilor noştri nu este un joc politic!”, mai precizează secretarul de stat.

Primăria Sectorului 1 respinge documentația Spitalului Grigore Alexandrescu

Conducerea Spitalului „Grigore Alexandrescu” a primit, marți, pe 23 ianuarie, un răspuns de la Primăria Sectorului 1, prin care se transmite că procedura de autorizare pentru construcția centrului ar trebui reluată.

„Documentația dvs. se restituie, deoarece este necorespunzătoare”, se arată în adresa primăriei către Spitalul Grigore Alexandrescu.

Adresa este semnată de Oliver Păiuși, viceprimar USR, (mâna dreapta a lui Clotilde Armand) și de către arhitectul șef Bianca Buzdugan.

Centrul de arşi de la Spitalul de copii Grigore Alexandrescu va avea 15 paturi dedicate marilor arşi, dar şi alte secţii specializate. Noul corp de clădire necesită o investiţie de aproape 77 de milioane de euro.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri