Prima pagină » Actualitate » Copiii, victime în războiul cu DROGURILE. Zeci de minori sunt tratați lunar pentru INTOXICAȚII cu substanțe interzise

Copiii, victime în războiul cu DROGURILE. Zeci de minori sunt tratați lunar pentru INTOXICAȚII cu substanțe interzise

Medicii din cadrul unuia dintre cele mai mari spitale de pediatrie sunt martorii unui fenomen alarmant. Zeci de minori sunt tratați lunar pentru intoxicații cu substanțe interzise. Copiii și adolescenții devin victime ale flagelului drogurilor, în timp ce autoritățile par să fie neputincioase în fața acestei crize.

Elevii reușesc să obțină droguri fie de pe piața neagră, fie chiar din incinta școlilor. Traficul se desfășoară adesea sub ochii profesorilor și ai autorităților, fără ca aceștia să intervină eficient. În multe cazuri, colegii de clasă devin traficanți, vânzând substanțele interzise în mod direct altor elevi.

Autoritățile promit măsuri stricte pentru a combate această problemă, însă rezultatele întârzie să apară. Uneori părinții ajung să afle despre dependența copiilor lor atunci când este deja prea târziu. Cel mai șocant este că cei mai mici pacienți intoxicați cu stupefiante au chiar și 11 ani. Conform datelor furnizate de Agenția Națională Antidrog, unul din 10 adolescenți din România a consumat droguri măcar o dată. Aceasta statistică evidențiază un fenomen ce scapă de sub control, cu impact devastator asupra tinerilor.

Un Nou Pericol: Medicamentele Psihoactive

Pe lângă drogurile tradiționale, minorii români sunt acum expuși și unui nou pericol: consumul de medicamente psihoactive. De aceste pastile fac abuz atât cei care le-au primit de la medici, cât și cei care reușesc să și le cumpere de la traficanți.

Sursă video: Digi24

Sursă foto: Profimedia Images

CITEȘTE ȘI:

Gabriela Firea propune programe de prevenție a consumului de DROGURI în rândul elevilor: Trebuie să combatem cu severitate traficul de droguri

Zeci de kilograme de droguri, găsite asupra unui bărbat care voia să intre în România

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?