Prima pagină » Actualitate » Cristoiu, petiție pe TikTok pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan până la prezidențiale: A făcut doar politică fără legătură cu administrarea Capitalei

Cristoiu, petiție pe TikTok pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan până la prezidențiale: A făcut doar politică fără legătură cu administrarea Capitalei

Publicistul Ion Cristoiu a inițiat o petiție, sub forma unui sondaj de opinie pe TikTok, în care propune suspendarea primarului general Nicușor Dan până la alegerile prezidențiale din acest an. Jurnalistul argumentează că edilul nu s-a ocupat deloc de administrarea Capitalei din mai, de când bucureștenii i-au încredințat un nou mandat.

Cristoiu face o „radiografie” a primelor luni din al doilea mandat al lui Nicușor Dan și constată că edilul s-a concentrat exclusiv pe jocul politic, în timp ce a abandonat complet problemele Bucureștiului.

„Anul acesta, de Revelion, deci la nivelul întregului oraș, al Capitalei, nu s-a întâmplat nimic. În toate marile capitale ale lumii, în toate marile orașe, chiar, Primăria organizează spectacole uriașe, într-o piață la rândul ei uriașă, cu participarea primarului, care zice și el ceva- am văzut asta și la Napoli – tocmai pentru a da un semnal că în orașul respectiv există o comunitate a tuturor cetățenilor și ei trebuie să se bucure de noaptea de Revelion. În București, anul acesta, Primăria n-a organizat nimic și, pornind de aici, eu pun următoarea întrebare: N-ar fi cazul ca Nicușor Dan să se autosuspende din funcția de primar?”, spune Cristoiu pe TikTok

Publicistul adaugă că de la câștigarea celui de-al doilea mandat, Nicușor Dan ar fi trebuit să își suflece mânecile și să se ocupe de proiectele începute în primul mandat.

„Este o întrebare care pleacă de la faptul că, de la câștigarea alegerilor – care au fost câștigate pentru că așa au vrut Nicolae Ciucă și cu Marcel Ciolacu să câștige Nicușor Dan și nu un concurent de-ai lor gen Sebastian Burduja sau Gabriela Firea. Deci, de la câștigarea alegerilor era de așteptat ca Nicușor Dan să pornească la treabă. E al doilea mandat, spune că are proiecte în derulare, deci urma să își suflece mânecile, să acționeze ca primar, să înceapă proiectele, să țină conferințe de presă, să se ducă la televiziuni și așa mai departe”, adaugă Cristoiu.

„Nicușor Dan nu a făcut altceva decât politică fără nicio legătură cu administrarea Bucureștiului”

Cristoiu constată că primarul Capitalei a făcut, în primele luni de mandat, doar politică, fără să se ocupe de administrarea Capitalei.

„Ei bine, Nicușor Dan – din mai – nu a făcut altceva decât politică fără nicio legătură cu administrarea Bucureștiului. S-a plimbat pe la principalele partide competitoare la prezidențiale  pentru a se da în stambă pe scenă cu diferiți candidați. La PNL, la USR, la Orban. Avea legătură cu Bucureștiul? Nu. Are legătură cu campania angajată de el pentru campania electorală pentru prezidențiale din 2025. A făcut presiuni și a obținut acel referendum o dată cu primul tur al prezidențialelor despre care Nicușor Dan nu mai spune nimic. Și-a pus poze cu el, panouri mari, a zis că fără referendumul acela el nu poate să aibă planuri mărețe în București. Nu mai suflă nimic. L-ați auzit vorbind undeva de rezultatul referendumului? S-a instalat un nou Guvern. Ar trebui să-l vedem bătând cu pumnul de dimineața până seară spunând: faceți repede proiectele alea de legi, pentru că – chiar dacă a trecut – referendumul nu are nicio valoare câtă vreme nu sunt niște legi care să concretizeze rezultatul.

După ce și-a anunțat candidatura la prezidențiale a făcut turul televiziunilor, începând cu B1 și terminând cu Antena 3, unde a dat interviuri despre candidatura lui la prezidențiale. Niciun cuvânt despre București. este iresponsabil, este nedrept, pentru că noi bucureștenii l-am votat ca să administreze Bucureștiul. Nu ca el să facă politică la nivelul țării și mai ales ca el să candideze la președinție. Până la sfârșitul lui martie, el nu va exercita funcția de primar. În aceste condiții Nicușor Dan ar trebui să se autosuspende până la finalul campaniei și prerogativele să le preia un viceprimar pentru ca cineva să se ocupe totuși de București. Sau să refuze salariul. M-am gândit să folosesc like-rile ca un fel de sondaj de opinie: Sunteți de acord ca Nicușor Dan să se autosuspende până la alegerile prezidențiale? Dacă sunteți de acord, dați un like, ca să vedem câți bucureșteni sunt de acord”, a spus Ion Cristoiu pe TikTok.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși