Prima pagină » Actualitate » Criza ECONOMICĂ schimbă viața românilor din Spania. Comunitatea s-a micșorat cu 30% în ultimii 10 ani: Câștigăm la fel și acasă. Nu mai plătim chirie

Criza ECONOMICĂ schimbă viața românilor din Spania. Comunitatea s-a micșorat cu 30% în ultimii 10 ani: Câștigăm la fel și acasă. Nu mai plătim chirie

Criza ECONOMICĂ schimbă viața românilor din Spania. Comunitatea s-a micșorat cu 30% în ultimii 10 ani: Câștigăm la fel și acasă. Nu mai plătim chirie
Sursa foto: Profimedia images

Spania, odată un tărâm al făgăduinței pentru români, a devenit o destinație mai puțin atrăgătoare din cauza crizei economice, care a schimbat radical condițiile de trai.

Comunitatea românească din regatul Iberic a scăzut cu aproape 30% în ultimul deceniu, mulți români au ales să se întoarcă acasă sau să caute oportunități în alte țări din vestul Europei.

Conform celor mai recente date furnizate de Institutul Spaniol de Statistică, numărul românilor înregistrați în Spania a scăzut semnificativ de la aproape 900.000 în 2012, ajungând la aproximativ 600.000 în prezent.

Schimbările economice din Spania, caracterizate de salarii mici și o viață costisitoare, i-au determinat pe mulți români, mai ales pe cei cu vârste de peste 40 de ani, să se întoarcă acasă.

În plus, integrarea pe piața muncii devine tot mai dificilă, iar rata șomajului în regatul iberic a depășit 11%, mult mai mare decât în România.

Silvia Marcu, cercetător specializat în migrarea românilor în Spania, subliniază că „salariile sunt foarte reduse în Spania” și adaugă că „lucrurile s-au schimbat de când a început criza economică, românii au fost marginalizați și au realizat că nu pot face față în continuare”.

Marius Bostan, reprezentant al Asociației Repatriot, afirmă că „românii își dau seama că veniturile obținute în Spania, după ce trag la o parte cheltuielile, pot fi la fel de mari în România”.

Scăderea remitențelor trimise în România

Un alt efect al acestei migrații mai puțin favorabile este scăderea remitențelor trimise în țară. Ionela Gavrilă Paven, economist, explică faptul că, „în ultimii 3-4 ani, remitențele trimise din Spania au fost de aproximativ 400 de milioane de euro, mult mai puțin comparativ cu cele trimise din Marea Britanie sau Germania, unde s-au înregistrat sume de 1,5 miliarde, respectiv 1,4 miliarde de euro în 2023”.

Românii care se întorc acasă pentru oportunități mai bune

Unii români care au plecat în căutarea unui trai mai bun în Spania au renunțat la viața din regatul iberic atunci când au realizat că România oferă oportunități similare.

La fel s-a întâmplat și în cazul Ionelei Morar, întoarsă din Spania. Românca a început o afacere în agricultură în țara natală. Fiica sa spune că „diferența nu mai este așa mare dintre România și Spania, nivelul de trai fiind asemănător cu al nostru”.

La fel au făcut și soții Lupu, care s-au întors din Spania în 2019, au început un proiect turistic în județul Alba, unde au găsit sprijin din partea altor români cu experiență în străinătate.

„Am observat că aici, practic, putem face ce făceam în Spania, cu aceiași bani”, a declarat Cosmin Lupu, potrivit Știrileprotv.

Și Florin Toldea, care a lucrat mai bine de 15 ani în construcții în Spania, a ales să se întoarcă în România, observând că „nu se mai câștigă cum a fost înainte, că s-au scumpit chiriile și mâncarea”. Acum, câștigă aceeași sumă acasă, fără a plăti chirie.

În Spania, un muncitor necalificat poate câștiga până la 1.300 de euro pe lună, însă va plăti pe chirie aproximativ 700 de euro, ceea ce face ca mulți români să preferă să se întoarcă acasă, unde viața poate fi mai ușor de gestionat cu aceleași venituri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru ce să nu folosești niciodată folia de aluminiu, ca să eviți riscuri de sănătate și siguranță
Digi24
Acordul cu Trump, colac de salvare pentru Mojtaba Khamenei, liderul suprem al Iranului. Ce efecte ar produce ridicarea sancțiunilor
Cancan.ro
Mama Mariei, tânăra care a fost aruncată în gol fără coardă de siguranță, strigăt de durere: ,,Te-a luat de lângă mine``
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, apariție incendiară! Costumul de baie i-a scos în evidență formele generoase
Adevarul
Cristian Păun la „Interviurile Adevărul”: „Nominalizarea lui Adrian Veștea nu m-a surprins”
Mediafax
Medicamentul experimental care „demască” celulele canceroase
Click
Mineralul care poate încetini îmbătrânirea, dar consumat în exces accelerează procesul cu 7 ani
Digi24
Din ce a făcut avere noul premier desemnat. Adrian Veștea este contabil de profesie și a fost timp de 12 ani primar al orașului Râșnov
Cancan.ro
Vine canicula în toată România! Data exactă la care vor fi 39 de grade Celsius în București, potrivit meteorologilor EaseWeather
Ce se întâmplă doctore
Ce transformare radicală! O mai ții minte pe Cosmina Păsărin, una dintre cele mai frumoase femei din România? Cum arată și cu ce se ocupă fosta vedetă la vârsta de 43 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
BYD pregătește ofensiva din 2026. Chinezii pariază pe două modele cu potențial mare în România
Descopera.ro
Astronomii au dezmințit o teorie despre expansiunea Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, cum se numesc rudele Papei?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care pește iese din apă pentru a vâna păsări?