Prima pagină » Actualitate » Cum a ajuns fiica lui Serghei MIZIL să fie dată în JUDECATĂ de Sindicatul Metrorex. Smaranda e contabil-șef la metrou: „A dat banii, retragem dosarul”

Cum a ajuns fiica lui Serghei MIZIL să fie dată în JUDECATĂ de Sindicatul Metrorex. Smaranda e contabil-șef la metrou: „A dat banii, retragem dosarul”

Smaranda Mizil, fiica cea mare a lui Serghei Mizil, care deține funcția de contabil-șef la metrou, a fost dată recent în judecată de către Sindicatul Metrorex (USLM) pentru „banii” de vacanță pe care angajații din subteran îi primesc anual.

  • Din 2021, Metrorex nu ar mai oferi aceste drepturi, iar voucherele de vacanță pentru angajați ar fi fost asigurate de către sindicat.
  • Acum, USLM își vrea banii înapoi de la Metrorex, în instanță. Doar că nu o poate face singur, ci în solidar cu angajații.
  • Smaranda Mizil a refuzat însă să dea în judecată Metrorex, „să nu se pună rău cu conducerea”, mai ales că are funcție foarte bună, și astfel a ajuns să fie ea acționată în instanță de către sindicat. Ce a decis însă Smaranda Mizil.

Gândul dezvăluie în exclusivitate faptul că Smaranda Mizil, fiica cea mare a lui Serghei Mizil și nepoata lui Paul Niculescu Mizil (fost politician de vârf în perioada comunistă), deține funcția de contabil-șef în cadrul Metrorex.

Potrivit surselor Gândul, Smaranda Mizil ar deține această funcție de mai mulți ani. Recent, a fost dată în judecată de sindicatul de la metrou.

„Metrorex a refuzat să plătească oamenilor în 2021 drepturile pentru recuperarea capacității de muncă și pentru odihnă. Acele vouchere care se dau peste tot. Acesta a fost ordinul ministrului Drulă și al lui «Rangă» (Ștefan Paraschiv, director Metrorex când a fost scandalul chioșcurilor – n.r.). Sindicatul trebuie să recupereze sumele de vacanțe pe care le-a dat angajaților. USLM a dat bani angajaților, iar acum trebuie să recupereze aceste sume de la Metrorex”, au precizat surse de la metrou, în exclusivitate pentru Gândul.

Surse Metrorex: „Unii oameni au refuzat să semneze alături de sindicat, mai ales cei cu funcții”

Potrivit surselor Gândul, sindicatul trebuie să meargă în instanță împotriva Metrorex în solidar cu angajații.

„Instanța a spus că USLM trebuie să fie în solidar cu angajații împotriva Metrorex. Unii oameni au refuzat să semneze alături de sindicat, mai ales cei cu funcții, să nu se pună rău cu conducerea Metrorex. Sindicatul a fost apoi nevoit să-și dea în judecată proprii membri. Și Smaranda a refuzat să semneze, dar apoi a plătit din mână banii. Ea nu mai are nicio problemă, și-a plătit banii, iar sindicatul își va retrage acțiunea împotriva ei”, spun sursele Gândul.

Aceleași surse mai spun că nu doar Smaranda Mizil a ales să plătească singură acești bani, ci și alți angajați cu funcții mari, care, astfel, au evitat să intre în conflict cu conducerea Metrorex.

Ce salariu are Smaranda Mizil la metrou

Sindicatul a dat în judecată aproape 1.800 de membri pentru care Metrorex nu și-a achitat obligațiile din Contractul Colectiv de Muncă din 2021. Ulterior, potrivit surselor Gândul, angajații împreună cu sindicatul au dat în judecată Metrorex, în solidar.

Dosarul se află pe rolul Tribunalului București, la secția „Conflicte de muncă”, iar următoarea ședință este programată pentru luna octombrie.

În ceea ce o privește pe Smaranda Mizil, potrivit ultimei declarații de avere depuse, fiica lui Serghei Mizil a avut un câștig anual de peste 90 de mii de lei de la metrou. Asta înseamnă un salariu lunar de peste 7.500 de lei.

În altă ordine de idei, sindicatul de la metrou, care a dat-o în judecată pe Smaranda Mizil, a fost condus ani de zile de celebrul Ion Rădoi, care este bun prieten cu Serghei Mizil. Ba mai mult, fostul sindicalist a fost cununat recent de către fiul lui Paul Niculescu Mizil.


Citește și:

Cine este, de fapt, Serghei Mizil. Cum făcea bani pe vremea lui Nicolae Ceaușescu

Serghei Mizil dezvăluie starea în care ajunsese Irinel Columbeanu după ce a dat faliment: „Nu mâncase de șase zile! Mi se rupea inima!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut