Prima pagină » Actualitate » Dansatoarele lui Dani Mocanu, aduse la Poliție în dosarul de schingiuire a leului din ultimul videoclip al cântărețului. Ipoteză sumbră în cazul animalului rănit și bolnav (EXCLUSIV)

Dansatoarele lui Dani Mocanu, aduse la Poliție în dosarul de schingiuire a leului din ultimul videoclip al cântărețului. Ipoteză sumbră în cazul animalului rănit și bolnav (EXCLUSIV)

Anchetatorii piteșteni ai Postului de la Ștefănești au pornit într-o cursă contra cronometru pentru localizarea leului care a apărut în videoclipul piesei „Stop România”, interpretată de Dani Mocanu. Polițiștii au întocmit deja un dosar penal pe numele cântărețului, pentru infracțiunea de schingiuire a animalelor, însă cercetările au fost extinse pentru a se stabili cine este stăpânul felinei, în condițiile în care există suspiciunea că leul este deținut ilegal și în condiții improprii.

Ultimul videoclip al interpretului de muzică lăutărească Dani Mocani a generat un scandal public uriaș, în condițiile în care acesta a fost filmat în timp ce trage de lanț și călărește un leu care pare rănit și bolnav. De fapt, conform specialiștilor, pielea animalului prezintă escoriații din cauza bolilor, iar acesta este extrem de slab, semn că hrana pe care o primește este una necorespunzătoare.

Denunțul a fost făcut de Tudor Tim Ionescu, candidat PRO România la alegerile parlamentare din 6 decembrie, cunoscut drept un mare iubitor de animale. Ca urmare, a fost deschis un dosar penal pentru schingiuirea și rănirea animalelor, instrumentat de polițiștii din localitatea Ștefănești, unde figurează adresa lui Dani Mocanu.

Cântărețul a fost chemat la audieri în cursul zilei de duminică, însă a refuzat să dea declarații, folosindu-se de dreptul la tăcere.

Potrivit unor surse judiciare, anchetatorii au pornit în căutarea leului, alături de specialiștii Direcției pentru Protecția Animalelor Argeș.

În urma verificărilor, s-a stabilit că imaginile în care Mocanu apare alături de leul respectiv ar fi fost filmate în urmă cu mai multe luni, iar animalul respectiv era, la acel moment, încă foarte tânăr și incomplet dezvoltat.

Polițiștii au luat în calcul mai multe piste, dar, conform surselor citate, animalul nu ar fi ținut într-o locație din județul Argeș. În plus, se presupune că scenele în care felina este trasă de zgardă și chiar încălecată, la propriu, de manelist, au fost filmate chiar în casa proprietarului.

Polițiștii cred că leul din videoclip a murit

O altă ipoteză luată în calcul de oamenii legii este aceea că, între timp, leul ar fi murit, mai ales că starea sa de sănătate părea una jalnică, iar acesta ar fi, de fapt, adevăratul motiv pentru care informațiile sunt așa de greu de obținut.

În lipsa unor date care să-i ajute să dea de urma tânărului leu, polițiștii urmează să identifice și să cheme, pentru audieri, toate persoanele care au lucrat la videoclip, inclusiv cele 12 dansatoare care apar în imagini.

Cu toate că polițiștii presupun că leul ar putea să fie deja mort, Dani Mocanu a răspuns, într-un video postat pe YouTube, că acesta este tratat „ca un bebeluş”, că are „tot ce şi-ar putea dori vreodată un animal”, ba chiar mărturiseşte că, pentru a apărea în videoclipul său, a avut parte şi de „machiaj profesional”, pentru a arăta cât mai fioros. Manelistul mărturiseşte şi că nu se teme de poliţie, pentru că „nu s-a întâmplat nimic ilegal”.

Manelistul a mai spus că este foarte dezamăgit de poporul român, subliniind că „am cel mai mare suflet din România și nu mi-e frică de nimic pe pământul ăsta”.

Cântărețul de manele Dani Mocanu mai are un dosar penal pentru proxenetism şi trafic de persoane, după ce a fost acuzat de procurorii DIICOT că ar fi făcut parte dintr-o grupare care a exlpoatat sexual  mai multe tinere, care se prostituau în străinătate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când ospățul duce la spital. Medic chirurg: „Colecistul primește rapid nota de plată. Credeți-mă pe cuvânt, va durea tare”
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Premiu uriaș la loterie de Crăciun. Biletul câștigător, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, a costat 2 dolari
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin lasă să se înţeleagă că Rusia este „deschisă” pentru un acord de pace cu Ucraina. Cu o condiție
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Psihologia indiferenței în relațiile apropiate. De ce indiferența celor dragi rănește profund și ce efecte are asupra sănătății emoționale?