Prima pagină » Actualitate » De ce preferă unii români vacanțele cu autocarul în Grecia și Turcia. Mister elucidat

De ce preferă unii români vacanțele cu autocarul în Grecia și Turcia. Mister elucidat

Sunt și români care preferă să călătorească cu autocarul spre Grecia și Turcia, cu tone de bagaje și gândul la vacanță. Cei mai mulți nici nu se mai gândesc la orele petrecute pe drum, ci doar la momentul în care se vor relaxa pe plajele cu nisip fin. Dar papornițele primează, chiar și la întoarcere.

Cu gândul la vacanță, dar și la familia și nepoții stabiliți în Grecia, doamna Lidia vrea să le ducă celor dragi bunătăți din România. Doamna Lidia știe că rudele o așteaptă cu bunătăți de negăsit în Grecia, dar se va bucura și de câteva zile de relaxare la plajă.

Pregătită de vacanță, însă de data aceasta pe meleaguri turcești este și Marina, îmbrăcată în blugi, accesorizați cu mini ursuleț și cu toate bijuteriile la vedere. Merge să se distreze în căutare de baclava și ciurucuri din bazar. Marina și-a luat doar un mic bagaj pentru că de gând să își reînnoiască garderoba pentru vară. Mi-am luat doar strictul necesar, că știu că mă întorc cu cu haine, dezvăluie ea secretul călătoriei.

Dar, ca echipa să fie completă. Marina o așteaptă pe doamna Elisabeta pentru ca drumul lung să fie unul distractiv. La cei 70 de ani, doamna Elisabeta este plină de viață și dornică să călătorească.

Suntem pensionari, ce să facem? Ce să facem? Ne ducem acolo la oo.., vor să ne ne ducem și noi. Ce să facem? Sunt bătrână, ce să fac acasă? Am nepoți mari și mă duc și mă plimb, mă vizitez și mă întorc dacă e nevoie. Peste o săptămână mai plec, iar.

Plecările sunt aproape toată săptămâna, iar pasagerii au parte de condiții moderne de transport. Cei care plănuiesc o vacanță în Grecia sau Turcia pot cumpăra bilete atât online, dar și de la agențiile din oraș.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși