Alen Bobinac, un tânăr din Croația, este dovada vie că ambiția și perseverența pot transforma chiar și cel mai dificil început într-un succes remarcabil. Ajuns la Dublin fără bani, cu un cort și un geamantan, Alen a trăit luni de zile pe străzi înainte de a-și schimba complet destinul: are astăzi două diplome de master și este proprietarul unei cafenele sociale dedicate persoanelor fără adăpost.
Ajuns în capitala Irlandei cu speranța unui nou început, Alen a dormit în parcul St. Stephen’s Green și s-a hrănit cu conserve de mazăre și fasole, cumpărate cu puțin peste un euro pe zi, scrie Blic.
Tânărul nu avea un plan clar, dar știa că vrea să își construiască un viitor.
Primul pas l-a făcut când a aflat de serviciile sociale locale, care ofereau hrană caldă și sprijin pentru persoanele fără adăpost. Apoi a lucrat la cules de fructe, unde a câștigat 50 de euro – bani cu care și-a adus fratele în Irlanda. A urmat o perioadă grea în care a lucrat în bucătării, dar a continuat să doarmă pe străzi timp de aproape un an.
Totul s-a schimbat când organizația umanitară Tiglin i-a oferit o locuință temporară. După doar o săptămână, Alen s-a înscris la facultate.
Anii de studiu au dat roade: tânărul croat a absolvit două programe de master – unul în studii despre copii, tineri și familie, iar celălalt în relații internaționale.
Mai mult decât atât, și-a deschis propria afacere: Lighthouse Cafe, o cafenea socială dedicată celor fără adăpost. Nu este doar un loc unde pot bea o cafea, ci și un spațiu sigur, unde se organizează evenimente speciale – concerte, târguri de haine, zile tematice – pentru a-i ajuta pe cei vulnerabili să se simtă incluși.
Alen Bobinac a fost recompensat pentru eforturile sale cu un premiu oferit de primarul orașului Dublin, în semn de recunoaștere a activității sale în sprijinul persoanelor fără adăpost.
„Atunci am știut că nu mai trebuie să sufăr de foame”, spune Alen, rememorând momentul în care a intrat pentru prima dată în contact cu sprijinul comunitar.