Prima pagină » Actualitate » De teama războiului, un bărbat din Galați a mers la spital cu o vestă antiglonț pe el

De teama războiului, un bărbat din Galați a mers la spital cu o vestă antiglonț pe el

De teama războiului, un bărbat din Galați a mers la spital cu o vestă antiglonț pe el

Amenințarea izbucnirii unui război în Ucraina l-a determinat pe un bărbat din Galați să se prezinte la spital cu o vestă antiglonț pe el.

Astfel, el s-a prezentat îmbrăcat cu o vestă antiglonț la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Galați, deoarece avea o problemă medicală, a anunțat un medic al unității sanitare pe Facebook.

Întrebat de medici de ce poartă o vestă antiglonț, bărbatul le-a spus acestora că vrea să fie protejat în eventualitatea unui război.

Mai mult, el le-a spus cadrelor medicale că umblă cu vesta pe stradă, pentru a fi pregătit în cazul în care izbucnește conflictul în apropierea granițelor României.

Incidentul s-a produs luni și a fost povestit de medicul gălățean Paul Ichim.

„Pe undeva lumea a luat-o rara rău. Dacă un bărbat a venit la urgențe să se consulte, cu vesta antiglonț pe el, pentru că nu știe când începe răzbelul și vrea să fie protejat, ce mai vreți?”, a scris medicul pe pagina sa de Facebook.

Medic: Bine că nu a venit cu chiloți blindați

Ulterior, medicul Ichim a revenit cu un nou mesaj pe Facebook și a explicat că este vorba despre un cetățean de până în 50 de ani, iar vesta de pe el era una primită de la un club de airsoft, deși acesta a declarat că ar fi o vestă antiglonț.

„E adevărat a venit un cetățean până-n 50 de ani, la consultație cu o vestă din aia tactică de protecție. Ai noștri nu prea au văzut la viața lor decât prin filme, veste din alea de protecție, antiglonț. Vesta de pe individ, cam așa aducea, iar când a fost întrebat, a spus -i antiglonț și și-a luat măsuri de prevedere. Oamenii noștri văzându-l așa de serios, au luat drept bună zicerea, rămânând se crucească.

Când am primit astăzi telefoane de prin media, cu întrebări din alea sobre și alarmiste, le-am explicat situația. Reluând informațiile, am aflat omul era membru al unui club din ăla de paintball sau airsoft și poartă niște veste de protecție nu se schilodească.

vestele alea or fi blindate sau nu și ce material de protecție or fi având în ele, habar nu avem. Până una alta, ne-am bucurat pentru el nu avea și chiloți blindați. În concluzie, când transmit un mesaj de altfel corect, caut -l îndulcesc și cu chestii mai haioase, nu fie prea crâncen și sobru. De aici și până la o nebunie media, este totuși cale lungă și n-am avut deloc intenția de a șoca lumea, care și așa-i sâcâită de tot ce ne înconjoară”, a scris marți medicul din Galați.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară