Prima pagină » Actualitate » DESCINDERI la Brigada de Operațiuni Speciale Oradea. Ofițerii de la Anticorupție ridică probe privind falsuri ale unor angajați

DESCINDERI la Brigada de Operațiuni Speciale Oradea. Ofițerii de la Anticorupție ridică probe privind falsuri ale unor angajați

DESCINDERI la Brigada de Operațiuni Speciale Oradea. Ofițerii de la Anticorupție ridică probe privind falsuri ale unor angajați

Ofițeri ai Direcției Generale Anticorupție și procurori ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au descins, miercuri, la Brigada de Operațiuni Speciale Oradea, de unde ridică acte, calculatoare și alte probe în vederea documentării unor fapte de fals, uz de fals, care ar fi fost comise de unii dintre angajați, au spus, pentru Gândul, surse judiciare.

Potrivit surselor citate, ancheta ar viza depunerea unor declarații pe proprie răspundere a unora dintre angajații Brigăzii de Operațiuni Speciale (BOS) Oradea la alte instituții publice cu privire la proveniența unor mașini.

Mai precis, unii dintre angajații BOS Oradea ar fi declarat în fals că mașinile lor personale ar fi de fapt mașini ale Brigăzii de Operațiuni Speciale, conform acelorași surse. Aceste posibile falsuri privind trecerea mașinilor personale drept mașini oficiale ar fi avut ca unic scop scutirea acelor angajați de taxele la stat și de eventuale amenzi.

Sursele citate nu au putut preciza, la acest moment, dacă sunt cercetate și alte stări de fapt privind infracțiunile de fals și uz de fals ale unora dintre angajații BOS Oradea.

Nereguli grave la BOS Oradea, semnalate de Gândul

Descinderile vin după ce Gândul a dezvăluit anul trecut, în exclusivitate, nereguli grave care ar avea loc la Brigada de Operațiuni Speciale Oradea.

Acuzat că a accesat ilegal un sistem informatic chiar în sediul Poliției Municipiului Oradea, Victor Micula, fiul celebrului afacerist Viorel Micula, s-a aflat la capătul unui „lanț” de ilegalități care au fost depistate de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA), din informațiile Gândul.

Micula Jr. ar fi beneficiat de sprijinul a doi ofițeri cu funcții cheie în Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Oradea, respectiv comisarul-şef Alin Tărău, șeful Brigăzii Operaţiuni Speciale Oradea, și comisarul şef (r) Laviniu Mugurel Poinar, fostul şef al BCCO Oradea. (Mai multe informații, AICI)

Sursa foto: DGA – caracter ilustrativ


CITEȘTE ȘI:

DEZVĂLUIRI șocante din dosarul șefilor de la Crimă Organizată Oradea care au mințit pentru fiul infractor al milionarului Micula

Cum i-a lăsat ancheta DNA fără PROTECȚIE pe angajații „fideli” ai șefului de la Operațiuni Speciale Oradea care a mințit pentru Victor Micula

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare