Prima pagină » Actualitate » Diana Șoșoacă a votat „la vedere” și a scris pe buletinul de vot numele lui Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu

Diana Șoșoacă a votat „la vedere” și a scris pe buletinul de vot numele lui Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu

Diana Șoșoacă a votat „la vedere” și a scris pe buletinul de vot numele lui Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu

Europarlamentarul Diana Șoșoacă – liderul SOS – s-a prezentat, duminică, la secția de votare, numai că a recurs la un alt gest controversat. A votat în afara cabinei de vot, „la vedere” și a scris pe buletin… numele lui Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu. 

Diana Șoșoacă i-a criticat vehement pe candidații înscriși în cursa pentru fotoliul de la Cotroceni.

La alegeri ilegale și neconstituționale, nu pot să votez decât la vedere. AUR – omul violatorilor, nu. USR – doamna Lasconi, mă scuzați, cu LGBT. Doamna Lavinia Șandru – să ne spună pe unde făcea la un moment dat drumurile. PSD – domnul Antonescu are un nume ilegal, interzis de legea 217/2015, promovată de el.

Terheș – omul cu 20.000 de voturi și cu 200.000 de semnături. Domnul Ponta – crima cu inundațiile, crima cu Panait. Sebastian Constantin Popescu… (…), cine dracului e Sebastian Constantin Popescu? Nici dracu` nu știe! Era unul pe TikTok, care behăia tot timpul! Banu-Muscel, păcat domnu` Banu, n-aveți ce căuta, duceți-vă în America!

Domnul Nicușor Dan – cel care a omorât persoanele cu dizabilități și persoanele cu handicap, după ce că aveau 350 de lei pe lună, le-a dat doar 80. Silviu Predoiu – un securist împuțit. Funeriu – un nenorocit care a distrus învățământul românesc”, a declarat Diana Șoșoacă.

„Așa arată un vot al unor alegeri ilegale și neconstituționale”

Ulterior, Diana Șoșoacă a început să scrie cu pixul pe buletinul de vot numele lui Corneliu Zelea Codrea, Corneliu Vadim Tudor, Nicolae Ceaușescu, Mihai Viteazul, Vlad Țepeș – „cel mai tare” – Avram Iancu și Tudor Vladimirescu.

Și mă pun și eu aici, SOS România, Diana Iovanovici Șoșoacă”, a spus Diana Șoșoacă, sub orivirile contrariate ale celor prezenți în secție, în timp ce plasa ștampila de vot pe numele scrise cu pixul.

Polițiștii i-au atras atenția că încalcă legea, dar Diana Șoșoacă a replicat că oamenii legii pot să o amendeze cât doresc, fiindcă este un „om asumat”.

„Așa arată un vot al unor alegeri ilegale și neconstituționale. Puteți să îmi dați amendă cât vreți. Asta este România! (…) Domnule polițist, vă rog, luați buletinul, dați amendă, că eu sunt un om asumat!”, le-a răspuns Diana Șoșoacă.


Citește și:

Ultima zi de vot în diaspora. Până sâmbătă seara, au votat peste 400.000 de români

Lavinia Şandru, candidata PUSL: Am votat împotriva celor care au furat viitorul copiilor noştri / DUMNEZEU este astăzi român

George Simion votează la Mogoșoaia / Candidatul AUR este însoțit la vot de Călin GEORGESCU: „A venit vremea să ne luăm țara înapoi”

A început VOTAREA în țară, la 57 de ore de la startul procesului electoral în străinătate. Câteva sute de mii de români și-au ales candidatul preferat

MAI raportează incidente legate de alegerile prezidențiale: Propagandă electorală, coruperea alegătorilor și fotografierea buletinelor de vot

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe