Prima pagină » Actualitate » Director din Ministerul Educației, „săltat” de DNA! A cerut mii de euro șpagă, dar și să i se sape un puț de fântână în curte!

Director din Ministerul Educației, „săltat” de DNA! A cerut mii de euro șpagă, dar și să i se sape un puț de fântână în curte!

Director din Ministerul Educației, „săltat” de DNA! A cerut mii de euro șpagă, dar și să i se sape un puț de fântână în curte!

Un director din Ministerul Educației a ajuns cu cătușe la mâini pentru luare de mită. Dar asta nu e tot. Printre favorurile solicitate, șeful Unității de Management al Proiectelor pentru Modernizarea Rețelei Școlare și Universitare din cadrul Ministerului Educației a cerut și să i se sape un puț de fântână în curte!

Procurorii DNA Brașov l-au reținut pentru 24 de ore pe Horia Palmer Hîrtopanu, acuzat de comiterea mai multor fapte de corupție.

Mită de 340.000 de euro „spartă” pe vile și mașini de lux

Șpaga de peste 340.000 de euro încasată a fost „spartă” pe vile și mașini de lux, arată procurorii anticorupție.

Iar la favorurile solicitate, DNA Brașov a scris în dosarul instrumentat și despre cum directorul din Ministerul Educației a cerut să i se sape un puț de fântână în curtea casei.

În același dosar, procurorii au mai dispus și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de alte două persoane, acuzate de dare de mită, transmitere fictivă a părților sociale sau acțiunilor deținute într-o societate comercială în scopul sustragerii de la urmărirea penală ori a îngreunării acesteia, respectiv spălare de bani.

Dau banu’, iau contractu’!

Astfel, se pare că în perioada 2017-2020 Palmer-Hîrtopanu Horia ar fi pretins și primit sume de bani și alte foloase necuvenite în valoare totală de aproximativ 340.000 euro și 18.749 lei de la administratorul unei firme, și el inculpat în dosar, în schimbul atribuirii și pentru derularea în bune condiții a unor contracte de lucrări. Contractele vizau construirea unor grădinițe în cadrul Proiectului privind Reforma Educației Timpurii în România.

În acest caz, ca parte a foloaselor primite sub formă de mită apar și lucrări de forare a unui puț și de construire a instalației de alimentare cu apă, executate în curtea locuinței directorului din Ministerul Educației, situată într-o localitate din vecinătatea Capitalei.

Parte din banii încasați sub formă de șpagă, Hîrtopanu i-ar fi folosit pentru a cumpăra două imobile și două mașini de lux, unele trecute pe numele apropiaților, pentru a ascunde și disimula mita primită, precum și titularul dreptului de proprietate asupra acestora.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Astăzi se împlinesc 140 de ani de la naşterea unuia dintre cei mai mari pictori ai României